Wydarzeniem kulturalnym drugiego styczniowego weekendu było otwarcie wystawy Pablo Picasso – „Wojna i pokój” i „Los Toros”. Sława artysty przyciągnęła do Muzeum Podlaskiego wielu zwiedzających.

Portret kobiety z zdeformowaną twarzą, zatytułowany Kobieta wojny.

Ekspozycja prezentuje mniej znaną dziedzinę twórczości z dorobku wszechstronnie uzdolnionego malarza – litografię. W trakcie swojej działalności artystycznej stworzył około 350 rysunków wykonanych tą techniką graficzną. Wystawa skupia się na dwóch kluczowych tematach, które wywarły znaczący wpływ na życie artysty oraz jego dzieła.

Pierwszy z nich to „Wojna i Pokój” – grafiki wykonane w znanej paryskiej drukarni Atelier Mourlot. Były one manifestem artysty przeciwko wojnie i jej okrucieństwu oraz świadectwem jego działalności na rzecz pokoju. Dopełniają ją zdjęcia Picassa uczestniczącego w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu w 1948 r.

Drugi z poruszanych tematów – „Los Toros” – to zbiór ukazujący walki byków, słynną korridę, która była często powracającym motywem w dziełach Picassa i ukazywała jego fascynację mitologią, kulturą Hiszpanii oraz „Tauromachią” lub „Sztuką korridy” Francisca Goyi.

Warto zobaczyć tę wystawę. Będzie gościła w naszym Ratuszu tylko do siódmego lutego. Została ona zorganizowana we współpracy z Epicentrum Art Gallery, a jej kuratorkami są Anna Topolewicz i Monika Stalończyk.

Źródło: Muzeum Podlaskie
Zdjęcia: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok