W Gabinecie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie została otwarta 26 listopada br., wystawa poświęcona jego żonie – Karolinie Kaczorowskiej.

Urodzona w 1930 r. w Stanisławowie, gdzie spędziła szczęśliwe dzieciństwo, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Po podpisaniu Układu Sikorski.-.Majski, ogłoszonej amnestii i ewakuacji do Persji, podzieliła los „dzieci tułaczy” i wraz z mamą znalazła się w osadzie Koja w Ugandzie. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia i pracowała jako nauczycielka, działając jednocześnie w harcerstwie. Tam też poznała swego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego, z którym wzięła ślub w 1952 w Londynie. U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu polskiej emigracji. Jest również mamą dwóch córek, babcią pięciorga wnucząt i prababcią dwójki prawnucząt. 10 kwietnia 2010 r. została wdową, ponieważ Prezydent Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego, lecącego na uroczystości w Katyniu.

Na wystawie, na specjalnie przygotowanych planszach , możemy prześledzić losy Karoliny Kaczorowskiej i jej rodziny oraz obejrzeć zdjęcia. Są również dokumenty, odznaczenia, medale, a także rzeczy osobiste podarowane przez Panią Prezydentową: sukienka balowa, własnoręcznie uszyta, biżuteria, szal, para rękawiczek i duży kufer skórzany, z którym przebyła długą drogę z Afryki do Anglii.

 

 

W otwarciu wystawy uczestniczyły władze miasta Białegostoku, UwB oraz licznie zgromadzona młodzież z zaprzyjaźnionych z Parą Prezydencką: Szkoły Podstawowej Nr 11, XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego, Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych.

Mogliśmy posłuchać wykładu prof. Adama Dobrońskiego – „Karolina Kaczorowska – Pierwsza Dama polskiej emigracji” oraz wspomnień o jej mężu, gdyż otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 99 rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego. Przedstawiciele szkół oraz młodzież przygotowała swoje prezentacje i część artystyczną.

W przyszłym roku czekają nas wielkie uroczystości z okazji setnej rocznicy urodzin. Rada Miasta Białystok ogłosiła rok 2019 Rokiem Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

W Gabinecie Prezydenckim, z roku na rok, przybywa coraz więcej pamiątek przekazywanych przez Panią Prezydentową, która Białystok, miejsce urodzenia swego męża, traktuje jak swoje miasto rodzinne.

 

Wystawę będzie można zwiedzać do końca marca 2019 roku. Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego znajduje się w budynku Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. K. Ciołkowskiego. Jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00, a w soboty od 9.00 do 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

(zdjęcia autorki tekstu)

Maria Beręsewicz

Podlaska Redakcja Seniora Białystok