14 stycznia br. na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury będzie miała miejsce premiera spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza. To najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Pani Pylińska-scena ze spektaklu

Książka Érica-Emmanuela Schmitta w tłumaczeniu Jana Nowaka to autobiograficzna historia o miłości do muzyki, wyjawiająca niezwykłą fascynację pisarza genialną muzyką Fryderyka Chopina. To opowieść o tym, jak muzyka kształtuje paletę ludzkich emocji, stosunek do otaczającego świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka.

Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiada Marek Braun.

Za opracowanie muzyczne w spektaklu i wykonanie muzyki Chopina odpowiada Janusz Olejniczak – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów. Ceniony chopinista, pedagog, wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i prowadził kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie, Japonii, Kolumbii, a przede wszystkim jurorował w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

W minimalistycznej, wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkich światłem, widzowie usłyszą praktycznie całą partyturę książki Schmitta i na moment dotkną sekretu Chopina w każdej z postaci. – Zupełnie co innego znaczy Chopin w życiu Érica, Madame Pylińskiej czy Ciotki Aimée. Dla każdego z bohaterów sekret Chopina znaczy co innego – dodaje Agnieszka Możejko-Szekowska.

Spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” to przedstawienie, które niezwykle plastycznie mówi o ulotności muzyki i zręcznie ubiera w słowa duchowe doznania. Nie jest to jednak spektakl tylko o muzyce – muzyka jest tu bowiem jedynie drogą do lepszego zrozumienia życia, a każda lekcja madame Pylińskiej niesie podwójne znaczenie.

Spektakl ma formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wynika to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Érica i pryncypialnej Pani Pylińskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia są utwory Chopina.

W rolę tytułowej bohaterki Pani Pylińskiej wciela się Arleta Godziszewska. Ekscentryczna, pomysłowa dama, nauczycielka nie tylko muzyki, ale i życia. To postać nieszablonowa, czasem szorstka i bezkompromisowa, stosująca oryginalne metody nauczania.

Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia, istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W spektaklu wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, ale przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.

W rolę ucznia pani Pylińskiej – Érica, wciela się Michał Przestrzelski – najmłodszy aktor Teatru Dramatycznego.
Na scenie zobaczymy: Arletę Godziszewską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Kamilę Wróbel-Malec i Michała Przestrzelskiego.

Premiera spektaklu odbędzie się 14 stycznia br. o godz. 19:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15,21,22 stycznia oraz 10, 11, 12 lutego 2023 r.

Czas trwania: ok. 90 minut

Sprzedaż biletów w Kasie Teatru (Białystok, ul. Suraska 1):

– wtorek-sobota: godz. 14.00-20.00
– niedziela: godz. 12.00-14.00
oraz na stronie dramatyczny.pl

Rezerwacje:
Tel. 693 102 204, tel. 85 74 99 184 

źródło i zdjęcia z konferencji prasowej Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok