11 listopada 2018 mamy kulminację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.  Przez cały rok spotykaliśmy się, przy różnych okazjach, z symbolami mającymi nam uświadamiać doniosłość tego wydarzenia.

O niektórych akcentach tej szczególnej okoliczności wspominałem w wielu wcześniejszych artykułach, np. o wykładzie na temat hymnu, flagi i godła, czy o kotylionach dla Niepodległej. Ostatnim hołdem, złożonym 7 listopada 2018 roku, był udział w konkursie pieśni patriotycznej i ojczyźnianej-„Pieśń dla Niepodległej”. Organizatorzy, Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu, byli zaskoczeni ogromną popularnością tego przedsięwzięcia. Zgłosiło się blisko 40 solistów i zespołów, co skutkowało prawie 5-godzinnym maratonem wokalno-muzycznym.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali nie tylko dobry, czasami wysoki, poziom artystyczny, ale również mężnie stawili czoło tak czasochłonnej imprezie.

Pozwoliłem sobie skreślić tych kilka zdań, ponieważ swoimi umiejętnościami popisały się również dwa zespoły seniorskie – Czerwieniacy oraz Kolneńskie Dziewczyny  z Plusem(KD+). Pierwszy z nich wykonał między innymi znany utwór „Deszcz, jesienny deszcz”, a KD+ zaprezentowały piosenkę własnego autorstwa „ Polska wieś”. Co prawda regulamin przewidywał 5 kategorii, w których wyłoniono zwycięzców, ale największym sukcesem był tak liczny udział dzieci, młodzieży i dorosłych.

Każdy uczestnik otrzymał piękną statuetkę, a zwycięzcy, w tym i KD+, zaprezentują się podczas koncertu galowego w najbliższą niedzielę. Wśród widzów znaleźli się nie tylko opiekunowie artystów, ale i sporo studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była to doskonała okazja do integracji pokoleń.

                                                                                     Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno