W  trasę wyruszą dwa zawodowe teatry: teatr Małe Mi z przedstawieniem Księżycowe Opowieści oraz teatr Czrevo z Brzydkim kaczątkiem. Dotrą ze swoimi spektaklami do pięciu niewielkich miejscowości w regionie, z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej. 

Teatr Czrevo – Księżycowe Opowieści pikTOgraMY

Profesjonalne spektakle odbędą się w Sejnach (11.06), Wąsoszu (12.06) Dąbrowie Białostockiej (17.06), Michałowie (18.06) i Choroszczy (19.06). Teatr Małe Mi pokaże spektakl Księżycowe Opowieści – pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Będzie bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Teatr Czrevo zaprezentuje spektakl Brzydkie kaczątko, ale zagrany w ludowej aranżacji podlaskiej wsi.

Objazd zawodowych teatrów to cześć projektu pikTOgraMY, który ma przygotować dzieci i młodzież do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Po prezentacji profesjonalnych spektakli  przyjdzie czas na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a następnie realizację przez uczestników warsztatów własnego spektaklu i zaprezentowanie go w kilku miejscowościach. Ten spektakl to MIKROKOSMOS, oparty na twórczości Josefa i Karela Čapków, inspirowanego komedią „Ze života hmyzu” (Z życia owadów). 

Teatr Małe Mi – Brzydkie Kaczątko pikTOgraMY

Przedstawienie powstanie pod okiem profesjonalistów. Reżyserem będzie Karol Smaczny, muzykę przygotuje Michał Górczyński, choreografię Miłosz Pietruski, a scenografię Małgorzata Tarasewicz-Wosik. W spektaklu razem z młodzieżą zagra aktor Marcin Tomkiel.

Projekt pikTOgraMY jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

źródło i zdjęcia: Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok