Podlaski Instytut Kultury zaprasza miłośników talentu Jerzego Wasowskiego oraz wszystkich ceniących piękno polskiej piosenki na koncert „Moja wycinanka. Inne piosenki Jerzego Wasowskiego”, który przygotowali Piotr Zubek & Bogdan Hołownia Quartet. Koncert odbędzie się 29 lutego w Spodkach przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.

fragment z koncertu „Moja wycinanka”

Projekt muzyczny „Moja wycinanka. Inne piosenki Jerzego Wasowskiego” składa się z czternastu zapomnianych lub mało znanych kompozycji Mistrza i jednego utworu, którego autorem słów był Jerzy Wasowski. Całość aranżacji jest utrzymana w stylistyce i harmonii jazzowej, czyli zgodna z pierwotnym zamysłem kompozytorskim. Co ciekawe, znaczna część tekstów piosenek nie jest autorstwa Jeremiego Przybory, z którym Jerzy Wasowski jest automatycznie kojarzony. Wartością projektu samą w sobie jest popularyzacja najwyższej klasy muzyki rozrywkowej. Panuje słuszna opinia, że gdyby Wasowski urodził się w Stanach Zjednoczonych, byłby na świecie rozpoznawalny na równi z Gershwinem. Poszukiwanie i prezentacja wciąż nie do końca poznanej i niezwykle zróżnicowanej twórczości mistrza jest obowiązkiem kolejnych muzycznych pokoleń Polaków, w tym tych najmłodszych. 

Pomysłodawcą i „twarzą” projektu jest Piotr Zubek, który dobrał utwory przy nieocenionym wsparciu merytorycznym Moniki i Grzegorza Wasowskich. Za wszystkie aranżacje odpowiada „Robert de Niro polskiego jazzu” – Bogdan Hołownia.

Wszystkie utwory zostały zarejestrowane w Studio S4/6 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego przy finansowym współudziale Konstantego Przybory i ukazały się na rynku płytowym jako „Moja wycinanka” w sierpniu 2019 roku.

W koncercie wystąpią:

Piotr Zubek – absolwent Wydziału Wokalno-Estradowego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz adept Wydziału Jazzu tamże.

Bogdan Hołownia – wybitny pianista jazzowy, aranżer i akompaniator. Absolwent Berklee College of Music w Bostonie; laureat Fryderyka za jazzowy album roku (2001). Współautor kilkudziesięciu albumów muzycznych.

Wiesław Wysocki – klarnecista, saksofonista, flecista i pianista; kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat głównych nagród na festiwalach Jazz Juniors w Krakowie oraz Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Michał Jaros – kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Policealnego Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Paweł Twardoch  – perkusista, Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Muzyk współpracujący z wykonawcami polskimi i zagranicznymi.

Bilety będzie można kupować w Spodkach od 24 lutego.

(źródło i foto: Podlaski Instytut Kultury)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok