Zakończyły się kolejne warsztaty kaligrafii w Sokółce. Projekt „Kaligrafia. Pisz piórem” cieszy się dużym zainteresowaniem. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową tego hasła pojawia się kilkanaście wpisów z różnych źródeł już od 2017 r.

warsztaty kaligrafii

Po ogłoszeniu rekrutacji na facebooku zgłosili się chętni z różnych stron Polski. Zakwalifikowały się tylko te osoby, które mogły bez problemu dojechać do Sokółki. Byli to seniorzy, nauczyciele, uczennica ze szkoły podstawowej i średniej oraz osoby pracujące. Tym razem z nauki pięknego pisania skorzystało dwadzieścia osób, dziesięć w grupie początkującej i dziesięć w zaawansowanej.

Na szczęście, nie było jeszcze u nas czerwonej strefy związanej z covid-19, spełnione też były wszystkie wymagania sanitarne dotyczące pomieszczeń i urządzeń, aby uczestnicy i wykładowca czuli się bezpieczni. 

Atmosfera na zajęciach, mimo wytężonej pracy, była bardzo sympatyczna. W drugiej grupie wszyscy już się znali, a grupę początkującą mobilizował i ośmielał wykładowca, który niedawno był sam studentem i ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć. Że trud nie poszedł na marne, widać na zdjęciach prac, które na zakończenie warsztatów każdy musiał napisać. Oglądając je w ostatecznej wersji i bez podpisów, nie można stwierdzić, czy pisała je ręka mniej czy bardziej wprawiona.

kibiny- potrawa tatarska

Projekt zakończyliśmy spotkaniem z wręczeniem podziękowań, dyplomów. Życzyliśmy sobie spotkania w „zdrowszych czasach”. Na osłodę podano kawę, herbatę, ciasto i kibiny z mięsem i jabłkami. Usłyszałam też wiele miłych słów o celowości realizacji tego projektu i potrzebie jego kontynuacji. 

I na zakończenie informacja, że projekt był realizowany przez grupę nieformalną „Trzy kobiety aktywne” pod patronatem Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki. Dofinansowanie uzyskaliśmy ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

(foto: Krzysztof Frejus)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka