Kaligrafia to najkrócej mówiąc sztuka pięknego pisania. Podobno teksty zapisane ręcznie łatwiej i szybciej zapamiętujemy. A jeśli zapisujemy je piórem, to jeszcze dbamy o estetykę i piękno naszego pisma. To już druga edycja warsztatów z kaligrafii w Sokółce dofinansowana ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Podlaskiego Inkubatora Aktywności Społecznej.


Warsztaty z kaligrafii cieszą się tak dużym zainteresowaniem sokólskiej społeczności, że organizowane po raz trzeci (pierwszy projekt z Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny). Jest więcej chętnych niż możliwości. Tym razem nie musiałam wiele zachęcać, grupa początkująca zapełniła się po pierwszych anonsach na portalach społecznościowych.

Na pewno swoją rolę spełniły osoby, które takie szkolenie przeszły i chwaliły się nabytymi umiejętnościami. A też liczne zdjęcia z poprzednich warsztatów pokazywały, co można osiągnąć w tak krótkim czasie. Nie bez znaczenia jest praca wykładowcy Jakuba Andrackiego, który tylko po czterech spotkaniach przekazał wiedzę słuchaczom.

Kaligrafia uczy opanowania, dbałości o szczegóły i pokory. Tego  nam często w dzisiejszym zabieganym świecie bardzo brakuje, ale staramy się to zmienić. Warsztaty kaligrafii są takim sposobem na zmianę.

I tu niespodzianka. Naszym projektem zainteresowała się Telewizja Białystok i już 5 października gościliśmy ich ekipę na naszych warsztatach. Nie będę opisywać co, kto i jak, ponieważ w listopadzie każdy będzie mógł obejrzeć w „Tatarskich Wieściach”.

Przyglądałam się tylko pracy trzyosobowej ekipy, a w szczególności kamerzyście, który przez trzy godziny z niewielkimi przerwami, filmował wszystko z najdrobniejszymi szczegółami, abyśmy mogli w finale obejrzeć około siedmiu minut całości wydarzenia. A do tego na pewno jeszcze trzeba wiele pracy montażysty. Niejednemu wydaje się, że co to było, nagrać, wyciąć niepotrzebne kawałki i już można oglądać.

Bardzo cieszę się, że praca członków Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki została zauważona i realizowane projekty cieszą się dużym zainteresowaniem. Zapraszam do oglądania od drugiej połowy listopada programu „Tatarskie Wieści”.

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka