Radosny i głośny tłum seniorów, ich rodzin i przyjaciół – tak będzie wyglądała Parada Seniorów, która po raz piąty upomni się o prawa i miejsce seniorów w polskim społeczeństwie.

Największe wydarzenie senioralne w Polsce – Parada Seniorów 2018 już 18 sierpnia. Z centrum Warszawy od Placu de Gaulle’a radosny, wielopokoleniowy marsz Traktem Królewskim zakończy się w Zielonym Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Tam o godzinie 13 rozpocznie się Piknik Pokoleń, a w jego programie koncerty, warsztaty, dyskusje panelowe z udziałem specjalnych gości. Największy w Polsce wielopokoleniowy dancing poprowadzi DJ Wika – 80-letnia Wirginia Szmyt, pedagog, działaczka społeczna, zaangażowana w sprawy seniorów, najstarsza didżejka w Polsce, a może i na świecie. Będą też bezpłatne poczęstunki, upominki i wiele innych atrakcji. Organizatorzy mają nadzieję, że w sierpniu zostanie pobity kolejny rekord frekwencji – w minionym roku w paradzie uczestniczyło około 10 tysięcy osób.

Po co seniorom parada?

Celem parady jest, jak zawsze, zaprezentowanie ogromnego potencjału i różnorodności polskich seniorów. DJ Wika i Przemysław Wiśniewski z warszawskiej Fundacji Zaczyn, 31 maja 2014 roku w telewizji Superstacja, opowiedzieli o idei organizowanej po raz pierwszy Parady Seniorów.. Oficjalne hasło parady brzmiało: “Dojrzali Wspaniali”. Dlaczego takie? Bo jak powiedzieli autorzy tego przedsięwzięcia – dojrzałość jest po prostu wspaniała. Seniorzy, którzy pójdą w paradzie i ci, którzy będą się jej przyglądać będą mieli poczucie, że są osobami potrzebnymi, że ich doświadczenie i mądrość są wspaniałą wartością dla społeczeństwa. O I Paradzie Seniorów mówiło 30 ogólnopolskich stacji telewizyjnych, radiowych i najpopularniejszych portali internetowych. O tym wydarzeniu pisał też magazyn “Okiem Seniora” Fundacji Zaczyn, redagowany głównie przez osoby 60+.

Ambasadorami parady w następnych latach były osoby ze świata kultury, sztuki i sportu, takie jak: lekkoatleta, olimpijczyk – Władysław Kozakiewicz, Aleksander Doba – podróżnik, pierwszy człowiek, który przepłynął kajakiem Atlantyk, Zofia Czerwińska – znana aktorka teatralna i filmowa, czy Stanisław Kowalski – mistrz świata w biegu na 100 metrów w kategorii wiekowej seniorów, który zdobył tytuł w wieku 104 lat. Generalnym patronem tej imprezy zostało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i tak jest do dziś.

Głównym organizatorem Parad Seniorów jest Fundacja Zaczyn przy wsparciu finansowym, merytorycznym i promocyjnym kilkudziesięciu partnerów. Są to instytucje publiczne, patroni medialni oraz firmy społecznie.

Ubiegłoroczna parada maszerowała pod hasłem “Siła wieku, człowieku”, czyli wydobywamy potencjał społeczności 60+, którego należy szukać w ich doświadczeniu, energii i liczebności. Było kolorowo, radośnie i tak głośno, by głos dotarł do osób odpowiedzialnych za politykę senioralną.

Osoby w Trzecim Wieku to dobro narodowe, o które powinno się dbać. Wiedza i doświadczenie seniorów nabyte przez wiele dekad, to ogromna wartość, z której można swobodnie czerpać, ale to też grupa społeczeństwa wymagająca wsparcia, posiadająca swoją godność i wrażliwość.. Mają prawo oczekiwać szacunku i troski. Jest to grupa wielomilionowa i ciągle rosnąca. warto zainteresować się bardziej ich sprawami i nie spychać ich na margines społeczeństwa. Polscy seniorzy w paradach chcą zamanifestować, że ich grupa rośnie i konieczne jest wypracowanie spójnej polityki senioralnej, której w Polsce wcześniej nie było“Nic o nas bez nas” –  mówią seniorzy. Po to jest między innymi Parada Seniorów.

(żródło informacji i foto: Fundacja Zaczyn)

 Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok