Pod względem wysokości emerytur mieszkańcy województwa podlaskiego zajmują 14 miejsce w Polsce. Za nami jest tylko świętokrzyskie i podkarpackie. Lepiej byłoby mieszkać w  województwie śląskim lub mazowieckim. Świadczenia emerytalne w tych regionach naszego kraju są zdecydowanie najwyższe.

Średnia emerytura w Polsce w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosła – 2226 zł brutto, w woj. śląskim – 2676 zł., w mazowieckim – 2316 zł.

Średnia emerytura w naszym regionie to 2022 zł. Statystycznie mniej od mężczyzn zarabiają kobiety, a one dominują wśród mieszkańców naszego regionu, co również wpływa na taki wynik.

Przeciętna wysokość emerytury wypłacanej przez białostocki Oddział ZUS dla kobiet wynosi – 1610 zł, dla mężczyzn – 2297 zł.

Mimo niskich emerytur w województwie podlaskim żyjemy dłużej. Według danych z grudnia 2017 r. przeciętny wiek osób pobierających właśnie to świadczenie w całym kraju wyniósł – 70,6. Na pierwszym miejscu są mieszkańcy mazowieckiego – 71,8; na drugiej pozycji woj. podlaskiego – 71,2. Przeciętny wiek mężczyzn to 73 lata, a kobiet.- 70,2.

W czasach gdy funkcjonowały jeszcze wcześniejsze emerytury przeciętny wiek różnił się nieznacznie od dzisiejszego. I tak w 2007 roku w skali kraju wynosił on 68 lat, a nasze województwo z wynikiem 68,5 znajdowało się na czwartym miejscu. Starsi byli mieszkańcy mazowieckiego, małopolskiego a nawet łódzkiego. Po 10 latach możemy śmiało wysnuć wniosek, że najdostatniej ale i najkrócej żyje się śląskim emerytom, najdłużej i równie dostatnio w województwie mazowieckim. Nasze podlaskie skromne finansowo lecz pod względem wieku jest w czołówce.

Jako ciekawostkę podam, że są również w naszym kraju emeryci pobierający emerytury ponad 20 tys. zł, o czym mogliśmy przeczytać niedawno na stronie internetowej Money.pl

„W województwie kujawsko- pomorskim jedna z emerytek pobiera co miesiąc 21,5 tys. zł. Wniosek o świadczenie złożyła dopiero w wieku 81 lat. A składając do ZUS dokumenty, była w stanie udowodnić dokładnie 61 lat pracy. Od czterech lat świadczenie podwyższa jej również waloryzacja.

W tym roku bardzo podobne świadczenie – 21 tys. zł , zaczął pobierać mężczyzna z województwa lubelskiego. I on na emeryturę przeszedł dopiero po osiągnięciu 80 lat i przepracowaniu 61 lat.

Jak to możliwe, że emeryci mają tak duże świadczenie? Po pierwsze – pracowali o wiele dłużej niż wynosi próg emerytalny. To kluczowa kwestia. Emerytura jest bowiem pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej człowiek pracuje, tym więcej składek odprowadza do ZUS więc zbuduje wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracuje, tym czas pobierania emerytury jest krótszy.”

Ale czy warto? Osądźmy sami.

(Źródło: Informacja prasowa Regionalnego Rzecznika Prasowego ZUS województwa podlaskiego, strona internetowa Money.pl)

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja  Seniora Białystok