W Supraślu rozpocznie się Podlasie SlowFest. To wakacyjna propozycja dla wszystkich szukających odpoczynku, wyciszenia i ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu w otoczeniu natury.

Bilety na festiwal będzie można kupić od 4 czerwca za pośrednictwem strony www.podlasieslowfest.pl. Pomysłodawcą Festiwalu jest Roman Gutek.  

W 2017 roku Roman Gutek zamiast Cannes wybrał Podlasie. W zacisznym Supraślu zorganizował festiwal w duchu slow, kontemplacyjny, nastawiony na współuczestnictwo, dyskusje, wycieczki; którego główną ideą było zanurzenie się w naturze i kulturze, odpoczynek, zerwanie z gonitwą i gwarem wielkich imprez. Tak narodził się Podlasie SlowFest, jego druga edycja startuje – w swoim stylu, pomału – 30 czerwca 2018 roku. Oczywiście w Supraślu. Roman Gutek przygotował program filmowy Festiwalu, dyrektorem artystycznym jest Piotr Domagała – gitarzysta jazzowy, kompozytor, współautor sukcesu zeszłorocznej edycji.

 

Podlasie SlowFest to z złożenia festiwal wakacyjny. Spokojny, rozciągnięty w czasie, nieprzepełniony wydarzeniami. Miejsce przyjazne publiczności, zachęcające do spotkań, rozmów – często trwających do późnych godzin wieczornych – z innymi uczestnikami i zaproszonymi artystami. To święto współuczestnictwa i kontemplacji, trwonienia czasu w ciekawym towarzystwie w duchu slow – mówi Piotr Domagała.

 

Miedzy czerwcem a sierpniem wśród bogactwa natury i licznych zabytków Supraśla trwają wycieczki piesze i rowerowe, dzienne i nocne wypady z podglądaniem przyrody (w towarzystwie przyrodników prowadzone szeptem, żeby nie zaburzać spokoju), kameralne koncerty polskiej i zagranicznej muzyki slow, w tym spotkanie z tradycyjnymi śpiewaczkami z miejscowości Dobrowody, leniwe pokazy filmowe, słuchowiska, wystawy, a przede wszystkim spotkania, dyskusje i dużo chwil dla siebie.

 

Program podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia. Propozycje nie nakładają się, jest ich maksymalnie kilka dziennie. Wydarzenia filmowe przygotowane przez Romana Gutka to między innymi retrospektywa filmów Ingmara Bergmana na 100-lecie urodzin wybitnego reżysera oraz nagodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 „Touch Me Not” Adinę Pintilie. Propozycje teatralne przygotował Teatr Wierszalin, który w ramach SlowFestu zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, akustyczno-elektroniczna podróż z dala od hałasu, przez warsztaty Julity Charytoniuk po Radical Polish Ansambl. Wydarzenia w ramach programu kulinarnego koordynuje Jakub Gutek, który zaprasza do wspólnego oglądania i spożywania w ramach projekcji filmowych i wspólnych kolacji.

 

Jedną z najważniejszych części Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu będą mogli poznać dzięki szeptuchom – szamankom i uzdrowicielkom funkcjonującym na pograniczu natury, medycyny i religii. Program festiwalu uzupełniają autorskie spotkania literackie, słuchowiska, warsztaty, rajdy rowerowe oraz podglądanie życia lokalnych ptaków i nietoperzy. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach: najmłodsi będą mogli zobaczyć filmy z archiwum Gutek Film, zbudować dzikie zwierzęta z patyków czy popływać kajakiem pod opieką przewodnika i rodziców.

 

Supraśl to szczególne miejsce, leżące na styku natury i kultury. Torfowe uzdrowisko otoczone Puszczą Knyszyńską jest jednocześnie jednym z najczystszych obecnie miast w Polsce. Obfituje przy tym w zabytki, lokalne legendy, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Podlasie SlowFest wydobywa największe zalety Supraśla, te związane z pięknem przyrody i te związane z bogactwem lokalnej kultury – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

 

Podlasie SlowFest rozpocznie się 30 czerwca 2018 roku. Ranne ptaszki (lub nocne marki) będą miały okazję obudzić się wspólnie z ptakami z pobliskich lasów w ramach wycieczki z przyrodnikiem – Ptasi budzik. Wycieczka ruszy z supraskiego Rynku o godzinie 2:00. Ci, co wolą pospać mogą po śniadaniu zebrać zioła z  Puszczy Knyszyńskiej podczas warsztatów Zioła Ojca Gabriela – start o godzinie 10:00. Po spokojnym lunchu o godzinie 14:00 zaplanowano oficjalną inaugurację Festiwalu na trawniku przed Domem Ludowym – można zabrać koce. Pół godziny później będzie można zadać Romanowi Gutkowi zasadnicze pytanie: czy Podlasie jest slow? Spotkanie z pomysłodawcą Festiwalu rozpocznie się o 14.30. Do wieczora czas wolny, a o 19:00 – koncert. Wybitny holenderski wiolonczelista Ernst Reijseger – łączący jazz ze współczesną muzyką klasyczną i improwizowaną – wystąpi w towarzystwie pianisty Harmena Fraanje.  

 

Festiwal potrwa do 12 sierpnia 2018 roku. Pełny program dostępny jest na stronie www.podlasieslowfest.pl. Bilety na poszczególne wydarzenia będzie można kupić przez stronę organizatora od 4 czerwca 2018 roku. Wejście na niektóre wydarzenia jest darmowe.

 

Podlasie SlowFest

Sztuka. Kulinaria. Natura.

Supraśl, województwo Podlaskie

Termin: 30 czerwca – 12 sierpnia 2018

Lokalizacje: Dom Ludowy, Teatr Wierszalin, Akademia Supraska, Centrum Kultury i Rekreacji, Puszcza Knyszyńska, ulice i bulwary Supraśla

 

ORGANIZATORZY

Stowarzyszenie Dalapenia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Opracowała: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora