W lipcowe dni od 22 do 25 lipca na Rynku Kościuszki ponownie feerią barw i dźwięków rozbrzmi Podlaska Oktawa Kultur – prawdziwe święto muzyki, tańca i wielokulturowości. Na festiwalu usłyszymy m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Adama Struga czy Vołosów.

Podlaski Instytut Kultury organizuje Oktawę już po raz trzynasty. W tym roku, widzowie festiwalu zobaczą blisko 200 artystów, jednak z uwagi na sytuację pandemiczną głównie z Polski i tylko w Białymstoku.

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur będzie wyjątkowa nie tylko z racji wspaniałych artystów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, ale także różnorodności i bogactwa jakie niesie ze sobą twórczość czerpiąca inspirację z muzyki ludowej i tradycyjnej bądź jej kultywowanie. 

– przekonuje Barbara Bojaryn-Kazberuk – Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

 Wpisuje się ona w priorytetowy kierunek naszych działań skupionych wokół szeroko rozumianej sztuki ludowej, które prowadzimy – dodaje.

Oktawa jest najważniejszym wydarzeniem w roku artystycznym PIK. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez finansowania przez Województwo Podlaskie. Dodatkowo dzięki uprzejmości władz miasta scena, co roku staje na białostockim Rynku Kościuszki.
Festiwal to marka sama w sobie i wspaniała inicjatywa promująca nasze województwo, która zrodziła się z fascynacji wielokulturowością regionu. Od samego początku skupiała się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo. Warto jednak podkreślić, że w tegorocznej edycji imprezy udział wezmą gwiazdy szeroko pojmowanej muzyki tradycyjnej.

 

Mam nadzieję, że mieszkańcy naszego województwa przyjdą do Białegostoku by posłuchać tego, co będzie rozbrzmiewało w naszym mieście, bo bazując na naszej tradycji i tożsamości narodowej będziemy pokazywali jak można wejść w przyszłość z nowoczesnymi formami twórczości ludowej 

– podkreśla wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Na festiwalu dominuje taniec, śpiew i muzyka w rozmaitej formie. Podczas jednego dnia imprezy można zobaczyć zespół pieśni i tańca, usłyszeć kapelę wykonującą niestylizowane utwory ludowe, czy zespoły łączące etniczne wokale z elektrycznymi brzmieniami. Ale Oktawa to nie tylko koncerty, to także imprezy towarzyszące.

Z roku na rok staramy się wzbogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania – podkreśla koordynator festiwalu Dariusz Kryszpiniuk –  I tak już dziś zapraszamy na  potańcówkę festiwalową, którą organizujemy we współpracy ze Streat Food Młynowa. Odbędzie się ona we czwartek, 22 lipca, a zagrają tam takie zespoły jak: Kanka Franka, Miód Na Serce, Batareja czy Zawierucha. Warto też zauważyć, że festiwal, wzorem ostatnich lat będzie transmitowany na kanale You Tube, a do tego będzie można na bieżąco poznawać zespoły i gości w naszym studiu festiwalowym.

Dodatkową niespodzianka tegorocznej oktawy będzie również nowa identyfikacja wizualna. Do współpracy w tym procesie PIK zaprosił twórców młodszego pokolenia. Studio Kreatywne We Shoot People Paweł Dudko, mając na uwadze poprzednią identyfikację festiwalu, a także logo instytutu pomogło nadać nowy kształt identyfikacji festiwalowej. Podczas wydarzenia odbiorcy będą mogli ją zobaczyć na materiałach informacyjno-promocyjnych, a przede wszystkim na gadżetach festiwalowych.

Podlaska Oktawa Kultur to impreza dla całych rodzin. Warto znaleźć czas, żeby w otoczeniu pięknych dźwięków przekonać się, jak wspaniale można poprzez folklor promować ideę otwartości i wielokulturowości.

PROGRAM:


22 lipca, godz. 18:00 (Streat Food Młynowa) – warsztaty tańca i POKtańcówka
zagrają: Kapela Kanka Franka, Kapela Miód Na Serce, Kapela Batareja, Zawierucha

23 lipca, godz. 18:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe
wystąpią: Dobryna, Sztetl, Zespół Folklorystyczny „Pogranicze”, Adam Strug

24 lipca, godz. 18:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe
wystąpią: ZPiT „Wisła”, Tołhaje, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Vołosi

25 lipca, godz. 17:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe
wystąpią: ZPiT „Kurpie Zielone”, Teresa Mirga i Kałe Bała, Bubliczki, Kapela Ze Wsi Warszawa

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

fot. Sebastian Adamkiewicz

Zredagowała Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora