Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zdobył serca nie tylko mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski. Od 27 do 30 lipca w Białymstoku oraz pięciu miejscowościach województwa podlaskiego  wystąpi 14 zespołów z 11 krajów.

Co więcej,  turyści z zagranicy rezerwują sobie pobyt w Białymstoku właśnie w czasie Oktawy, bo nie wyobrażają sobie, że miałoby ich zabraknąć na tym pełnym tańca, muzyki i tradycji festiwalu. Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność była inspiracją do stworzenia w 2008 roku festiwalu, na którym prezentowały się kultury ośmiu żyjących w Podlaskiem narodowości. Z czasem festiwal się rozrastał. Przybywało zespołów z całego świata. Teraz to jeden z największych, a być może największy międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Polsce.

W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 27-30 lipca. Pierwszego dnia Podlaski Instytut Kultury zaprasza  mieszkańców Białegostoku i regionu na potańcówkę w przestrzeni Młynowa. Zagrają między innymi Chłopcy z Nowoszyszek, Hajda Banda czy Vesnyanka z Ukrainy. Kolejne dni to koncerty w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki. Wystąpią znakomite zespoły z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, USA, Włoch, Tunezji, Gruzji, Macedonii, Łotwy czy Zimbabwe. Auli z Łotwy to kilkunastu dudziarzy i bębniarzy, którzy bazują na muzyce tradycyjnej, ale łączą ją z nowoczesnym brzmieniem, Mokoomba wprowadzi nas w klimat Afryki, a Mdzlevari zaprezentuje bałkańskie rytmy. Publiczność będzie mogła też zobaczyć koncert Kurpi Zielonych oraz zespołów Enej i Golec uOrkiestra. Koncerty, podobnie jak w ubiegłych latach będą transmitowane online. Prezentacjom zespołów będzie towarzyszyło  studio festiwalowe, w którym będą gościć artyści, organizatorzy i wierni widzowie Oktawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Źródło: Podlaski Instytut Kultury

Opracowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok