Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana muzyką. Zawsze w lipcu, zawsze z rozmachem i zawsze z misją rozkochania widzów w folklorze. W tym roku Podlaski Instytut Kultury zaprasza na festiwal w dniach 21-24 lipca. 

Zespól – AK DAN GWANG CHIL

W tym roku zaprosiliśmy 17 zespołów, między innymi z Litwy, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, Chin, Ukrainy, dalekiej Korei Południowej oraz kilka grup z Polski. Zależy nam na tym, aby było to święto wielu kultur, tych które znamy i tych, których na co dzień nie mamy okazji oglądać. Codziennym motywem będzie akcent ukraiński – mówiła podczas konferencji prasowej Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor PIK

Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność stała się inspiracją do stworzenia festiwalu, podczas którego mniejszości tradycyjnie zamieszkujące Podlasie prezentowałyby swoje bogactwo kulturowe na jednej scenie, w centrum Białegostoku.

Podlaska Oktawa Kultur jest perłą w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Przyjedzie do nas wiele zespołów z różnych krajów świata, dzięki czemu będziemy mogli poznać ich kultury, ale także pokazać naszą tradycją, nasz piękny region, miasto. Cieszę się że po okresie obostrzeń możemy zorganizować festiwal z rozmachem – podkreślił marszałek województwa – Artur Kosicki.

Zespół – TRAD.ATTACK!

Wśród zaproszonych zespołów pojawią się prawdziwe gwiazdy, między innymi TRAD.ATTACK z Estonii, o którym mówi się, że przeniósł tradycyjną muzykę i zapomniane wiejskie głosy na duże sceny i pierwsze okładki magazynów. 

To zespół, który stał się inspiracją dla młodego estońskiego pokolenia, sięga on w swej twórczości do korzeni, ale w bardzo nowoczesny sposób – mówił Dariusz Kryszpiniuk, koordynator Podlaskiej Oktawy Kultur – Wśród gwiazd mamy także Warszawskie Combo Taneczne, Dagadanę, która łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej czy południowokoreański AK DAN GWANG CHIL, który tradycyjną szamańską muzykę przeplata popem. 

Główne koncerty odbędą się na Rynku Kościuszki, w sercu Białegostoku, ale festiwal dotrze również do ośmiu miejscowości w regionie: Siemiatycz, Suwałk, Rajgrodu, Sokółki, Piątnicy, Filipowa, Bielska Podlaskiego i Suchowoli. 

Jak na festiwal przystało przygotowaliśmy oprócz koncertów szereg imprez towarzyszących . Już pierwszego dnia zaprosimy wszystkich na POKtańcówkę, do której będzie przygrywało kilka kapel. Będą też warsztaty tańca litewskiego, ukraińskiego, warsztaty śpiewu śląskiego dla dzieci i dorosłych – mówiła podczas konferencji Agnieszka Jakubicz, kierownik Działu Kultury Ludowej PIK. 

Wstęp na festiwal jest wolny. Więcej o programie Podlaskiej Oktawy Kultur oraz zaproszonych zespołach można znaleźć na stronie www.pikpodlaskie.pl oraz www.oktawa.pikpodlaskie.pl

źródło i zdjęcia: Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok