Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza osoby piszące amatorsko do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim pod nazwą „Tutaj jestem”. To już czternasta edycja tego konkursu adresowanego do autorów, którzy debiut pisarski mają jeszcze przed sobą i którzy nie mają na koncie autorskiego wydawnictwa. 

stos książek  ułożonych poziomo

Nagrodę w konkursie stanowi wydanie przez Podlaski Instytut Kultury wybranej przez jury pracy, która zostanie profesjonalnie zredagowana, opracowana graficznie i wydrukowana. Autor nagrodzonej pracy otrzyma 200 egzemplarzy publikacji.

 Cieszy nas bardzo, że konkurs z roku na rok staje się coraz bardziej znany i że zgłaszanych prac jest z każdym rokiem coraz więcej – mówi Wiktoria Wnorowska, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury – wiemy, że wiele osób pisze powieści, nowele, opowiadania i chowa swoje prace do szuflady. Najwyższy czas je wyjąć i pokazać światu. Czekamy na zgłoszenia do końca maja. 

Tematyka prac może być bardzo różnorodna. Dotychczas na konkurs trafiały powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminalne, z pogranicza baśni, fantazji, science fiction. Wśród zgłaszanych prac były zbiory noweli, opowiadań, formy nawiązujące do pamiętników czy reportaży. 

Wszystkie nadesłane prace nasi jurorzy starannie przeczytają i wybiorą tę jedną zwycięską, która zostanie zredagowana, opracowana graficznie, zilustrowana i wydana – podkreśla Barbara Popławska z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka konkursu – autor otrzyma 200 egzemplarzy pięknie wydanej pracy. Dla niezawodowych pisarzy to szansa na pierwsze opracowanie i wydanie swojej książki, zaistnienie w świecie literatury.

Tematyka prac jest dowolna, ale mile widziane są wątki związane z województwem podlaskim. Jury, wybierając zwycięską pracę, będzie kierować się oryginalnym ujęciem tematu, kreatywnością i wyobraźnią autora, umiejętnością operowania językiem literackim, spójnością języka z tematyką pracy. Mottem konkursu, tradycyjnie już, są słowa Michała Zabłockiego:

Tutaj jestem, gdzie byłem,
Gdzie się urodziłem,
Tu się wychowałem
I tutaj zostałem.
Mogłem jechać, wyjechać
I stąd się oddalić,

Ale jednak zostałem
Z tymi, co zostali (…).

Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce we wrześniu. Regulamin konkursu oraz kartę można znaleźć na stronie PIK: www.pikpodlaskie.pl

źródło i fot. Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok