Od początku tego roku PIK powrócił do zabytkowej kamienicy przy ulicy Jana Kilińskiego 8. Większość białostoczan pamięta, że adres Jana Kilińskiego 8 łączy się
z działalnością Podlaskiego Instytutu Kultury, ale teraz zabytkowa kamienica zyskała zupełnie nowe oblicze. Budynek przeszedł gruntowny remont. 

konferencja prasowa podczas otwarcia kamienicy

W czwartek 8 lutego w PIK odbyła się konferencja prasowa, podczas której rozmawiano o planach instytucji na przyszły rok i możliwościach, jakie daje wyremontowana siedziba. Była to też okazja do obejrzenia kamienicy, w której  mieści się PIK.
Obecny na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki przyznał, że remont kamienicy był zadaniem niezwykle trudnym.

– To nie są łatwe obiekty – powiedział, mówiąc o modernizacji i rozpoczętych niedawno pracach remontowych w Spodkach – to są obiekty z przeszłością, historią. Często trudno jest przewidzieć, co w nich zastaniemy. Podkreślił też, że takie instytucje jak Podlaski Instytut Kultury są wizytówką regionu i warto w nie inwestować. Przypomniał, że cała kwota przeznaczona ma kompleksowy remont zarówno kamienicy przy ul. Kilińskiego 8, jak i Spodków wyniosła blisko 60 mln zł.

Z zakończonego remontu cieszy się Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK. – Warunki pracy bardzo się poprawiły – mówi –  Są też nowości: PIKoteka, czyli miejsce, gdzie spotykać się będą wszyscy miłośnicy kultury, sztuki i rozmów o tym, co w kulturze ważne, ciekawe i inspirujące oraz Galeria PIK, gdzie swoje prace będą pokazywać twórcy znani i ci, którzy dopiero zaczynają swoją artystyczną drogę.

– Ogromne wrażenie robi sala multimedialna wyposażona w nowoczesny sprzęt, miejsce idealne do prowadzenia szkoleń, konferencji i warsztatów, które w PIK-u odbywają się regularnie. Jestem przekonana, że to doskonała inwestycja, z której będziemy efektywnie korzystać – mówi Wiktoria Wnorowska.

Przy stoliku,na którym leżą wyroby artystyczne siedzą trzy uśmiechnięte kobiety i mężczyzna przyglądający się jednemu z nich

Odnowiona siedziba daje mnóstwo możliwości i pozwala planować liczne działania, o których podczas konferencji mówiła Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK i kierownicy poszczególnych działów. Nadchodzące miesiące będą bogate w przedsięwzięcia, które zawsze przyciągają publikę. Tradycyjnie już latem odbędzie się Podlaska Oktawa Kultur, sztandarowa impreza PIK, podczas której prezentują się zespoły z całego świata, inspirujące się muzyką tradycyjną. Miłośników mocnych brzmień przyciągną Rockowania, które od lat są przestrzenią dla zespołów grających szeroko pojętą muzykę rockową. Miłośnicy teatru swoje święto będą mieli podczas PIKtoGramów – przeglądu teatrów amatorskich z naszego regionu. A oprócz tych największych wydarzeń PIK planuje spotkania autorskie, wystawy, koncerty i mnóstwo innych atrakcji.

– Staramy się tak budować naszą ofertę, żeby każdy znalazł u nas coś dla siebie. Drzwi Podlaskiego Instytuty Kultury w Białymstoku są zawsze otwarte dla mieszkańców Białegostoku oraz województwa podlaskiego. Chciałabym, aby hasło „kultura bliżej ludzi” nabierało rzeczywistego wymiaru – deklaruje  Wiktoria Wnorowska.

W PIK działają grupy stałe skupiające osoby pragnące rozwijać swoje artystyczne pasje. Można tu skorzystać z lekcji malarstwa, fotografii, śpiewu, można poznać sztukę tradycyjnego haftu i spróbować swoich sił w teatrze. Pasjonaci tych dziedzin będą spotykać się na poddaszu kamienicy, gdzie powstała komfortowo zaaranżowana przestrzeń do działań twórczych. O szczegółach nowej oferty Podlaskiego Instytutu Kultury mówiła Justyna Wieruszewska-Biniek, kierownik Działu Edukacji i Projektów, która zachęcała do skorzystania z warsztatów wokalnych i tanecznych oraz Agnieszka Jakubicz, kierownik Działu Kultury Ludowej, która poprowadzi swój autorski projekt nauki haftu.

Z bogatą ofertę Podlaskiego Instytutu Kultury będzie można zapoznać się w najbliższą  niedzielę 11 lutego 2024 r. w godzinach 12.00-16.00.  Dyrekcja i pracownicy PIK zapraszają wtedy na dzień otwarty pod hasłem „Rozgość się w kulturze”. Będzie to okazja, aby osobiście zapoznać się z naszą ofertą,  porozmawiać z nami, zobaczyć naszą pięknie odnowioną kamienicę, a także spróbować sił we wszystkich przygotowanych przez nas atrakcjach – zachęca Wiktoria Wnorowska.

Otwarta niedziela w PIK rozpocznie się w południe. Od godziny 12.00 pracownicy PIK będą oprowadzać gości po kamienicy przy Kilińskiego 8 i opowiadać o ofercie instytucji. Przygotowali też wystawę zdjęć działającej przy PIK grupy FOTOspółdzielnia, zajęcia malarskie i rękodzielnicze. Na gości będzie czekała kawa i słodki poczęstunek, a czas umilą występy wokalne. A ponieważ w działalności PIK tradycja pięknie łączy się z nowoczesnością, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć niezwykłe pokazy multimedialne oraz stworzyć swój własny projekt nadruku na koszulce.

Źródło i fot. Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok