Wyjątkowe kobiety. Poetki: Krystyna Konecka, Mira Łuksza, Leonarda Szubzda i Teresa Radziewicz zjawiły się cztery w jednym miejscu i czasie. Spotkały się w niedzielne popołudnie 30 września 2018 z miłośnikami poezji i opowiadały o swoich bohaterkach, o tożsamości narodowej i lokalnej, patriotyzmie, o kobietach w swojej rodzinie i kobietach w literaturze.


Wydarzenie „Podlaskie Poetki w 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet w Polsce” zorganizowane zostało w ramach inicjatywy 100-lecie Kobiet, która upamiętnia wkład kobiet  w uzyskanie praw do głosowania. Literacka perspektywa kobiet jest wyjątkowa – najczęściej nie  skupiały się na wielkich i bohaterskich czynach i  „wielkiej” historii. Często podejmowały tematy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przyziemne – ale za to dają wgląd w codzienność oraz trudności z jakimi kobiety musiały mierzyć się każdego dnia. Wśród polskich pisarek, które warto wspomnieć znajdują się: Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Maria Pawlikowska- Jasnorzewska, Maria Rodziewiczówna, Zofia Kossak-Szczucka, Maria Kuncewiczowa.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest również niezwykle istotna dla kobiet – właśnie ze względu na prawa demokracji i perspektywę równościową. W naszym państwie, jako jednym z pierwszych w Europie kobiety uzyskały prawa publiczne. Od 1918 roku mogły brać udział w wyborach i startować na stanowiska publiczne. Zaczęły oficjalnie funkcjonować w sferze publicznej.

 

Jest to dobry czas, by mówić również o sytuacji kobiet we współczesnej Polsce, by podkreślać ich potencjał, zdolności i wiedzę, z których nadal, według nas, nie korzysta się efektywnie. Ta rocznica łączy się nie tylko z przeszłością, ale przede wszystkich z obecnym życiem i przyszłością kobiet w Polsce. Również tych, które są pisarkami, poetkami i wyrażają swoją aktywność poprzez działania artystyczne w dziedzinie literatury. Podlaskie Poetki podkreślały  wartość małej ojczyzny i bohaterki dnia codziennego. Często są to „rzeczy pospolite” cytując tytuł jednego z tomików poetyckich Teresy Radziewicz.

 

 

Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Szukamy Polski poprowadził dr Krzysztof Korotkich, który zadbał o atmosferę swobodnej rozmowy.  Atmosferę zbudował też Andrzej Karolczyk, który skomponował muzykę do wybranych wierszy czterech poetek, zaśpiewał je pięknie grając jednocześnie na gitarze, z towarzyszeniem Marty Bielskiej grającej na skrzypcach. Poetki były pod wrażeniem tej muzycznej niespodzianki.

 

 

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora