Seniorzy lubią fotografować, zapisywać „ślady” swoich refleksji, wędrówek, wydarzeń, spotkań z ludźmi,  piękno i wyjątkowość naszego regionu. Ich prace trafiają często do szuflady lub do plików zagubionych w pamięci komputera lub „chmurze” i nie mają szansy na publiczną prezentację.

Miniatury prac laureatów pierwszej edycji konkursu Podlaskie Ślady

 

 Szansa na prezentację fotografii

Chcemy taką szansę tworzyć, tym bardziej, że oprócz wystawy mamy łatwo dostępne dla wszystkich miejsce, gdzie możemy zdjęcia autorów prezentować – jest to portal podlaskisenior.pl. Ogłaszamy drugą edycję konkursu fotograficznego dla seniorów pt. Podlaskie ślady – człowiek, miejsce, kultura.

Organizatorzy Konkursu

Organizatorami Konkursu „Podlaskie Ślady – człowiek, miejsce, kultura ”są Podlaska Redakcja Seniora i Stowarzyszenie Szukamy Polski.

 Główna idea Konkursu

Główna ideą Konkursu jest prezentacja walorów naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem kultury, przyrodą i ludzi zamieszkujących województwo podlaskie.

 Kategorie Konkursu

Przewidujemy 2 kategorie konkursowe:

kategoria ogólna: Człowiek, miejsce, kultura;

kategoria specjalna, związana ze stanem epidemii: #kiedy zostaliśmy w domu.

W kategorii ogólnej spodziewamy się fotografii wykonanych w bieżącym roku na terenie województwa podlaskiego.

Kategoria specjalna jest bardzo pojemna. Przymusowa izolacja to czas trudny dla wszystkich, pełen obaw, niepokoju i emocji, troski o bliskich, pomocy starszym sąsiadom. To jednak także czas, w którym wielu z Was wykazało się wyjątkową kreatywnością. Zatrzymani w domu znaleźliście swój własny sposób na przetrwanie – nowe pasje, zaległe lektury, filmy, na które wcześniej nie starczało czasu. A może udało się uporządkować archiwa fotografii wakacyjnych i trafiliście na zdjęcia, którymi warto się pochwalić? Czekamy na obrazy ilustrujące emocje związane z przymusową izolacją, Waszą codzienność, obserwacje.

 Uczestnicy Konkursu

Uczestnikiem Konkursu może być każda osoba, która ukończyła pięćdziesiąt lat i zgłosi swój udział na zasadach określonych w Regulaminie. Dbając o wyrównanie szans seniorów-amatorów wprowadziliśmy zasadę, że uczestnikiem może być wyłącznie osoba, która nie zajmuje się profesjonalnie wykonywaniem zdjęć lub są członkami stowarzyszeń artystycznych zrzeszających osoby zajmujące się fotografią. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie po 3 fotografie  do każdej kategorii (jako zestawy lub zdjęcia pojedyncze).

 Jury Konkursu

Do jury zaprosiliśmy wspaniałych białostockich fotografów:

Michał Heller,  artysta fotografik, przewodniczący kapituły konkursowej; członek Związku Polskich Artystów Fotografików, etatowy fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej, twórca i kurator Operowej Galerii Fotografii, autor wielu projektów fotograficznych i edukacyjnych, wykładowca fotografii z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Grzegorz Dąbrowski, artysta fotografik, członek kapituły konkursowej; autor i kurator wielu projektów i wystaw fotograficznych, od lat tworzy i pielęgnuje fotograficzną tradycję i historię Podlasia; to on „odkrył” i upowszechnił fotografie Augustisa, które stanowią cenny materiał historyczny i socjologiczny

Agnieszka Sadowska, członek kapituły konkursowej; fotoreporter, fotograf prasowy, dokumentuje wydarzenia społeczne i kulturalne w regionie.

 Nagrody

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne,  nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w listopadzie 2020 r.

Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2020 r. Regulamin i karta zgłoszeniowa są do pobrania poniżej.

Dodatkowe informacje będzie można uzyskać drogą elektroniczną,  e-mail konkursowy to: podlaskiseniorfoto@gmail.com

Zapraszamy wszystkich podlaskich seniorów do udziału w konkursie. Czekają na Was nagrody pieniężne, upominki i prezentacja nagrodzonych prac na specjalnie zorganizowanej wystawie. Zapraszamy:)

REGULAMIN  – do odczytu

KARTA ZGŁOSZENIOWA –do pobrania 

 

Za oknem
Za oknem
Podlaskie Ślady I
Podlaskie Ślady I
Podlaskie Ślady wystawa prac
Podlaskie Ślady wystawa prac

fot: Jolanta Wołągiewicz i Lena Tur

Podlaska Redakcja Seniora Białystok
Stowarzyszenie Szukamy Polski