Któż nie chciałby mieć takiej pasji, którą w życiu potocznie można by było nazwać szaleństwem? Czasem to monotonia życia sprawia, że poszukujemy jakiegoś zainteresowania, czasem to życie samo przynosi nam taką chwilę, gdy znajdujemy to, co nas wzbogaca, sprawia, że życie staje się ciekawsze, pełniejsze. Takie pasje znalazła w sobie Irena Potakiewicz.

okładka książki

Szaleństwa Ireny Potakiewicz w pozytywnym tego słowa znaczeniu poznałam na spotkaniu promującym jej książkę „Pierogowe szaleństwa”. Mieszka ona w Białymstoku. Jest osobą zakochaną w podlaskiej przyrodzie i obserwującą ją w różnych porach roku – co można zaobserwować i poczuć czytając jej wiersze. Jest też osobą o wielkiej wrażliwości i różnorodnych zainteresowaniach, które dopełniają jej życie.

Jej pierwsza pasja pojawiła się, gdy w słowa poezji ubrała piękno podlaskiej przyrody, którą nieustannie się zachwyca. Jako poetka zadebiutowała w 2017 r. Jej tomiki wierszy to „Krajobrazy duszy”, „Duszą podszyte” oraz „Szept serca”. Można je kupić i delektować się tymi wierszami, można je też posłuchać na YouTube. W wierszu „Czekam na ciebie weno” czytam: Przyjdź do mnie cichutko, o wschodzie słońca z kroplami chłodnej porannej kryształowej rosy, mgłą co rześkim porankiem rozbudza zmysły, ubiera marzenia, zachwyca kuszącą bielą… * Wiersze jej są romantyczne, nostalgiczne, otulające, pokazujące, że jest wnikliwą obserwatorką otaczającej ją przyrody, pokazujące piękno podlaskich lasów i krajobrazowych przestrzeni.

Swoją drugą pasję, czyli przygodę kulinarną odkryła, gdy zawitała do Pierożków. Pierożki, to nazwa miejscowości, do której została zaproszona i tam poczęstowana pierogami. Ich smak, aromat, pulchność zainspirowały ją do działania w kuchni. Tu odbywały się próby lepienia, przygotowywanie farszu, smakowanie, bawienie się kolorami pierogów. Ta kilkuletnia praktyka zaowocowała wydaniem książki „ Pierogowe szaleństwa”. Szaleństwem jest wyrabianie ciasta- tylko rękoma, bo wtedy jest pulchne. Zabawą jest tworzenie pierogów w różnorodnych kolorach, a inspiracją różnorodne farsze, a ich przystrajanie i podawanie uzewnętrznianiem duszy. Szaleństwem jest też podawanie określonych pierogów na imprezy okolicznościowe, święta i na dzień powszedni. Jako główne danie, ale też jako deser. Tu kreatywność nie ma granic. Tak Irena o swoim gotowaniu mówi: „Gotowanie jest niekończącą się podróżą w głąb smaków i aromatów, a zarazem wykwintną przekąską każdego dnia. Jest rajem dla podniebienia, kunsztem dającym spełnienie”. 

Przed publicznością siedzą z mikrofonem w ręku prowadząca spotkanie i autorka

Zabawa z pierogami w kuchni zaowocowała też uzupełnieniem wiedzy na ich temat. Tą wiedzą w czasie spotkania podzieliła się z przybyłymi gośćmi. Pierogi pochodzą z Chin i znane już były w Starożytności. Ruskie pierogi wcale nie pochodzą z Rosji, tam noszą nazwę wareniki. Na południu Podlasia i na Mazowszu podawane z farszem z utartych ziemniaków nazywają się szlachcice. Irena pierogi poddaje różnej termicznej obróbce, uwielbia je w każdej postaci i różnym nadzieniem. Delektuje się ich smakiem, pobudza swoje zmysły i inspiruje do tworzenia nowych pierogów. Może tym razem dla bezglutenowców?

Irena Potakiewicz obie swoje pasje połączyła, pisząc wiersz o swoim kulinarnym szaleństwie:

Już na stole uczta, pachnące pierogi
Zapraszam smakoszy w me gościnne progi
Z przepisami w drogę ruszmy kulinarną
Wszyscy nowych smaków niecierpliwie pragną.

Piękne kolorowe z marchewką, burakiem
Wręcz zachwycajcie wyjątkowym smakiem
W książce znajdziesz smaki dla całej rodziny
Na każdą okazję obiad, święta chrzciny.

Przez żołądek w serce, to jest cenna rada
Mogę to powiedzieć, że wszystko się zgadza
Zaskocz gości, bliskich miłą niespodzianką
Owocowe polej kremową śmietanką.

Tu szaleństwo smaków różnych nie ma końca
Farsz też z pieczonego możesz dać zająca
Każdy coś pysznego znajdzie tu dla siebie
By twe podniebienie czuło się jak w niebie**

Spotkanie z Ireną Potakiewicz odbyło się w Stowarzyszeniu KLANZA 09.02.2024 r. w ramach Aktywnej Kawiarenki. Spotkanie poprowadziła Emilia Chomutowska Murza, która w bardzo ciekawy sposób połączyła wywiad, prezentacje wierszy, wykonanie pierogów i quiz na ich temat. Było to spotkanie zarówno dla ciała jak i duszy. Najpierw goście zasłuchani byli w wiersze pełne liryzmu i ukojenia, potem ucztą dla ciała były pierogi z marchewką, które jak się okazało nie były dla wszystkich znane. W książce „Pierogowe szaleństwa” znaleźć można przepisy, porady i pięknie wykonane zdjęcia. Polecam zajrzeć do tej książki by inspirować się pierogowym szaleństwem.

*wiersz do wysłuchania na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=Q7cuzhjqTjs)
* Irena Potakiewicz, tomik Krajobraz duszy, Seria po debiucie 2023,Wydawca Andrzej Krzysztof Malesa str. 22
** Irena Potakiewicz, Pierogowe szaleństwa, Wydawca Andrzej Krzysztof Malesa 2024 str. 5.

zdjęcia z archiwum Klanzy

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok