W Dzień Flagi RP, czyli 2 maja, ulicami Warszawy przeszła barwna parada. W kolorowym orszaku szły obok siebie między innymi zespoły, orkiestry, grupy rekonstrukcyjne, teatry uliczne czy przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Nie zabrakło reprezentacji województwa podlaskiego.

Pomysł imprezy narodził się z potrzeby wspólnotowego, patriotycznego, radosnego świętowania. Inspiracją dla organizatorów były polonijne parady w USA, parady irlandzkie w dniu św. Patryka, czy polskie inicjatywy w stylu parad w dniu 3 maja czy 11 listopada lub Orszaków Trzech Króli.

Podlaską reprezentację koordynował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

– Udział w korowodzie to dla nas ogromna przyjemność. Był on świetną okazją do zaprezentowania bogactwa i różnorodności województwa podlaskiego – zapewnia Cezary Mielko, dyrektor WOAK. – Nasza instytucja ma duże doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju przedsięwzięć, wystarczy wspomnieć Paradę Województwa Podlaskiego. Co roku koordynujemy też reprezentację województwa podlaskiego na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Z doświadczenia wiem, że Polacy lubią takie kolorowe, radosne świętowanie, dlatego bardzo chętnie włączają się w tego typu inicjatywy.

Nasze województwo było reprezentowane przez Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z Białegostoku, Chór Pieśni i Tańca „Wasiloczki” i zespół Ranok z Bielska Podlaskiego, Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Suchowoli oraz zespół Pogodna Jesień z Moniek. W korowodzie łącznie wzięło udział ponad półtora tysiąca uczestników. Wyruszyli oni z Placu Teatralnego i przeszli ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką, do Placu Piłsudskiego.

Impreza odbywała się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, przy finansowym udziale ministra kultury.

(źródło i foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora