Festyn „Podlaskie ziołami pachnące” odbywać się będzie w tym roku 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a przecież potoczna nazwa święta to Matki Boskiej Zielnej. Dlatego przypomnimy związane z nim ludowe tradycje, jak zwyczaj przygotowywania i święcenia bukietów zwanych równiankami. Wydarzeń będzie mnóstwo: sprzedaż ziół, miodów, potraw regionalnych, jarmark sztuki ludowej, warsztaty zielarskie, koncerty zespołów ludowych, a także otwarcie dwóch wystaw czasowych.

_plakat_

Jak zwykle podczas festynu poświęconego tradycjom zielarskim, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można nasycić się smakiem i zapachem ziół, zdobyć wiedzę o ich wykorzystywaniu dawniej i dziś. A siła drzemiąca w ziołach to ich właściwości lecznicze, aromat i smak.

Tradycyjna podlaska kuchnia, to kuchnia pachnąca rozmarynem i tymiankiem, chętnie dodawanymi do mięs, miętą, z której można przyrządzać nie tylko orzeźwiający napar, ale też aromatyczne desery i sosy, lubczykiem – znakomitą przyprawą do zup. Warto się przekonać, jak zioła (dodawane umiejętnie) wzbogacają smak i zapach potraw. Stosowane są też od wieków w medycynie ludowej. Pomagają złagodzić każdą dolegliwość. Nasze prababki do leczenia problemów z żołądkiem używały piołunu. Choroby skóry leczyły okładami z rumianku. Rany przemywały naparem z pokrzywy.

Nic dziwnego, że przy tylu zaletach, zioła stały się ważnym elementem ludowej tradycji. Nasi przodkowie przypisywali im magiczną moc. Stały się częścią obrzędowości. Rośliny poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej, miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami. Tradycja święcenia wiązanek z ziół w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest żywa do dziś. W niektórych wsiach bukiety te, nazywane równiankami, niesiono do kościoła owinięte barwnym tkanym pasem – krajką. W czasie festynu „Podlaskie ziołami pachnące” można będzie spróbować swoich sił w przygotowywaniu równianki i tkaniu krajki.

Będą też warsztaty Małgorzaty Charyton „Zioła Ojca Gabriela”, warsztaty ucierania pieprzu ziołowego i sporządzania naturalnych kosmetyków. Można będzie obejrzeć żywą pasiekę, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła, produkty regionalnej kuchni. Przyjadą też ze swoją sztuką i rękodziełem twórcy ludowi, a na scenie zabrzmi muzyka ludowa w wykonaniu zespołów z całego województwa podlaskiego.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie otwarcie dwóch wystaw czasowych. We dworze z Bobry Wielkiej zagości twórczość Władysława Pietruka – grafiki przedstawiające najważniejsze zabytki znajdujące się na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. W plenerze, za chałupą z Tymianek-Buci, można będzie zobaczyć wielkoformatowe fotografie Jerzego Rajeckiego, autora albumu „Klimaty Podlasia”.

PROGRAM FESTYNU PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE

15 sierpnia 2021

11.00-17.00 scena przy remizie z Rudki
– występy zespołów ludowych z całego województwa podlaskiego

11.00-17.00 teren między szkołą z Kalinowa-Solek a przysiółkiem szlacheckim
– jarmark sztuki ludowej i rękodzieła
– sprzedaż kulinariów regionalnych

11.00-17.00 zagroda z Pieczysk
– pszczelarskie stoisko pokazowo-edukacyjne z Bartnikiem Biebrzańskim

11.00-17.00 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– stoisko edukacyjne dla najmłodszych 

11.30-12.30 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty przygotowywania równianek
– warsztaty ucierania pieprzu ziołowego
– opowieść o krajkach i pokaz tkania krajki „na nodze”

12.00 dwór z Bobry Wielkiej
– Otwarcie wystawy grafik Włodzimierza Pietruka

12.30-13.30 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty zielarskie z Małgorzatą Charyton „Zioła Ojca Gabriela” 

13.00 teren obok chałupy z Tymianek-Buci
– otwarcie wystawy plenerowej fotografii Jerzego Rajeckiego 

13.30 teren obok chałupy z Tymianek-Buci
– promocja książki Jerzego Rajeckiego „Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic”

14.00-15.00 zagroda z Dąbrowy Moczydeł
– warsztaty sporządzania kosmetyków naturalnych

14.00-15.00 – z teren między szkołą z Kalinowa-Solek a przysiółkiem szlacheckim
– promocja wydawnictw Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
– podpisywanie przez dr. Artura Gawła albumu „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”

14.30-15.30 – zagroda z Dąbrowy Moczydeł
– warsztaty przygotowywania równianek
– warsztaty tkania krajek

15.30-16.30 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty sporządzania kosmetyków naturalnych

16.00-17.00 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty ucierania pieprzu ziołowego 

(źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok