Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej,  w niedzielę, 10 września 2017 w godz. 10.00 – 17.00, organizuje  festyn etnograficzny. Będzie można poznać, bądź przypomnieć  sobie tradycje pszczelarskie, zielarskie oraz folklor muzyczny Podlasia.

Co roku wrześniowy festyn przyciąga wielu entuzjastów nie tylko  różnych gatunków miodów i ziół, ale też tradycyjnych specjałów kuchni regionalnej i rękodzieła ludowego. Podczas imprezy będzie można obejrzeć widowisko pt. „Zioła w dawnym gospodarstwie wiejskim”, oraz wziąć udział w rodzinnej grze terenowej i zwiedzić wystawę o tematyce związanej z pszczelarstwem.

Podczas festynu odbędą się wernisaże trzech wystaw: Artura Gawła „Budownictwo drewniane w krajobrazie Podlasia”, prezentująca unikatowe zdjęcia podlaskich domów drewnianych, Marka Szyszko, rzeźbiarza z Chwaszczewa koło Sokółki pt. „Dawne zabawki drewniane” oraz Edyty Wiśniewskiej „Krajka Re-Konstrukcja”.

Ponadto odbędzie się Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych z Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”, mający na celu popularyzację lokalnej kultury ludowej, prezentację zespołów folklorystycznych, wykonujących repertuar właściwy dla Białostocczyzny oraz ukazanie folkloru muzycznego regionu o dużym zróżnicowaniu kulturowym.

Wyróżniające się zespoły, kapele i soliści będą typowani do udziału w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach folklorystycznych, m.in. do reprezentowania Podlasia na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą.

Imprezę zakończy występ zespołu ludowego Kurpie Zielone. Na festynie nie zabraknie również kiermaszu z rękodziełem ludowym i specjałami kuchni podlaskiej.

Impreza odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

foto: Marianna Blaszko
źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, ul. Leśna 7, Wasilków     

   

 

Marianna Blaszko
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok