Dzielenie się książkami to akcja polegająca na nieodpłatnym przekazaniu przeczytanych książek i wybraniu książek przyniesionych przez inne osoby. Tym sposobem książka żyje. Nie zalega w domowej bibliotece. Znajduje kolejnego czytelnika.

Bywa, że jakiś tytuł jest trudno dostępny w powszechnym obiegu. Znaleziony w stercie przyniesionych na akcję jest wielką radością poszukiwacza.

Trzy kobiety przy stole z książkami. W tle regały z książkami

Od 2011 roku Białostockie Towarzystwo Esperantystów z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego angażuje się w tę popularną na całym świecie akcję. Cieszy się ona wielkim zainteresowaniem białostoczan. Wydania są z różnego okresu, o zróżnicowanej tematyce. Od książeczek dla dzieci po fantastykę, klasykę, popularnonaukowe. Bywają podręczniki i słowniki.

W pierwszych latach tworzone było stoisko na Rynku Kościuszki w czasie Jarmarku na Jana. Od dwóch lat, po przerwie w związku z koronawirusem (Cowid 19) miejscem wymiany książek jest siedziba Libraro – esperanckiej biblioteki – Filii Nr 14 Książnicy Podlaskiej, budynku Centrum Ludwika Zamenhofa przy ul Warszawskiej 19.

Trzy kobiety. Dwie w okularach pochylone nad książkami. Trzecia w kapeluszu z książką w ręku

Tegoroczna akcja odbędzie się  13 maja 2023 r. w godzinach 17:00 – 20:00 w esperanckiej Filii Nr 14.

Organizatorzy zapraszają z przeczytanymi książkami lub bez. Może uda Ci się znaleźć  książkę  przyjaciółkę?

 

 

 

Stenia Romanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok