Ręka trzymająca próbówki z krwią

Każde laboratorium, jak wskazuje sama jego nazwa zaczerpnięta z łacińskiego źródłosłowu, to miejsce w którym wrze praca. Wrze czasem dosłownie, bo to przestrzeń w której wykwalifikowane osoby zajmują się różnymi chemicznymi substancjami – i może się zdarzać, że na potrzeby jakiejś reakcji czy eksperymentu, trzeba podnieść temperaturę jakiejś cieczy. Do tych wszystkich zadań, związanych z przeprowadzaniem chemicznych reakcji, w laboratorium są potrzebne różnego rodzaju urządzenia. To często bardzo charakterystyczne naczynia albo sprzęty – ale nie tylko na nich kończy się wyposażenie laboratorium.

Pojemniki laboratoryjne – równie ważne, co sprzęty

Każdy, kto bierze na siebie trud przygotowania takiego miejsca pracy albo kto dba o to, by takie miejsce mogło nieprzerwanie działać, musi doskonale wiedzieć jakich przyrządów szukać w ofertach producentów sprzętu laboratoryjnego. Wiele zależy oczywiście od tego, czym zajmuje się dana placówka, od tego jakie badania prowadzi i w jakim celu. Konfiguracja takiego wyposażenia może się nieco zmieniać, nie mówiąc oczywiście o tym, że wszystkie dostępne naczynia są produkowane w rozmaitych rozmiarach.

Pojemniki laboratoryjne to takie przedmioty, które pomogą przechować wszystkie substancje, które później będą bohaterami badań czy doświadczeń. Gdy chodzi o takie ciekłe substancje, to różnego rodzaju:

  • butle,
  • kanistry,
  • zlewki.

Wiele z nich może jednocześnie przechowywać odczynniki, ale i czekać żeby użyczyć je do jakiegoś celu: dlatego na przykład na zlewkach często są umieszczone podziałki, żeby było wiadomo ile cieczy znajduje się w takim pojemniku. A z kolei tryskawki to takie pojemniki, z których można łatwo dozować zamkniętą w nich substancję, wystarczy do tego jeden ruch ręki.

Wśród bardzo bogatej oferty sprzętu laboratoryjnego pojemniki na odczynniki można rozpoznać głównie po tym, że są wyposażone w nakrętkę albo inne zamknięcie które sprawi że zawartość będzie mogła bezpiecznie spędzić tu potrzebny czas. Są sytuacje, w których nawet probówki mogą stać się pojemnikami – przyjmują taką rolę, gdy jest do nich nabierana krew, a później musi poczekać na przeprowadzenie konkretnych badań diagnostycznych.

Takie probówki tworzą zresztą specjalną kategorię pojemników laboratoryjnych: różnią się między sobą kolorami nakrętek i to odróżnia je od siebie i jednocześnie pozwala w kompleksowy sposób zająć się tymi płynami ustrojowymi, bo każdy rodzaj takiej probówki w inny sposób dba o przechowywaną krew, przygotowując ją do innego typu badań.

Artykuł powstał we współpracy z EQUIMED.

Artykuł sponsorowany