Kino Helios w Atrium Biała zaprasza na specjalny pokaz filmu ”Raport Pileckiego”  z udziałem Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich. Białostocka grupa rekonstrukcyjna brała czynny udział przy powstawaniu filmu. 

O to, jak pracowało się na planie filmowym będzie można zapytać ich osobiście już w najbliższy wtorek 5 września o godz. 18:15. Cena biletu na seans wynosi 17,90.

Od 1 września w kinach Helios premierowo gości „Raport Pileckiego”. To olbrzymia filmowa produkcja, do której zdjęcia trwały kilka lat. Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz twórca takich filmów jak „Karbala” czy ubiegłoroczne „Orlęta. Grodno ’ 39”. Film „Raport Pileckiego” pojawi się w konkursie głównym tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 18-23.09.
„RAPORT PILECKIEGO”

Opis filmu

Afisz filmowy

Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

Źródło: Kino Helios

Opracowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok