W rocznicę napaści ZSRR na Polskę 17 września 2019 r. BOK w Białymstoku zaprasza do Klubu Fama przy ul. Legionowej 5 o 18:00 na spotkanie z Marcinem Wilkiem, autorem książki “Pokój z widokiem. Lato 1939” oraz z jej bohaterem, świadkiem historii Ignacym Bogdanowiczem.

Opisując ostatnie przedwojenne lato, Marcin Wilk zajrzał do Zakopanego, spędził trochę czasu w Gdyni, przyjrzał się Zaleszczykom, ale przede wszystkim zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju.

Obrazy pamięci wzbogacone wycinkami z prasy i dokumentami epoki złożyły się w mozaikę o codzienności na moment przed apokalipsą.

Marcin Wilk – autor, bloger/vloger, kurator. Stale współpracuje z Goethe-Institut w Krakowie, od wielu lat jest kuratorem pisma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada, a także moderatorem Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych w Krakowie. Napisał m.in. biografię Anny Jantar (“Tyle Słońca” Znak, 2015), Ireny Kwiatkowskiej (“Żarty się skończyły” Znak, 2019) oraz reportaż historyczny “Pokój z widokiem. Lato 1939” (W.A.B., 2019). Prowadzi literackiego bloga. 

Spotkanie poprowadzi – Marta Sawicka-Danielak – filolożka i kulturoznawczyni, krytyczka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Publikowała m.in. na łamach „Wprost”, „Polityki”, „ Rzeczpospolitej” i innych; współprowadziła program o książkach w TVP1. Autorka powieści „Święto Trąbek” (W.A.B., 2016). Restauratorka i właścicielka klubo-galerii. Nauczycielka jogi certyfikowana przez rząd Indii, autorka tekstów z zakresu świadomego życia i coachingu.

Wstęp wolny.

(Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury)

 

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok