„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – to tytuł wystawy prezentowanej w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku od 16 sierpnia 2018. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami ukazują rodzaje i okoliczności udzielania przez Polaków pomocy ludności żydowskiej. Przedstawiono pomoc zorganizowaną (działalność „Żegoty”) oraz indywidualną, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami. Ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas Zagłady. Na wybranych przykładach zostały także zaprezentowane osoby represjonowane za taką działalność oraz powojenne kontakty ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich ocalonych przez Polaków. Wystawie towarzyszy prezentacja dokumentów archiwalnych, ukazująca terror niemieckiego okupanta wobec Polaków i Żydów.

Ekspozycję będzie można oglądać w dniach 16.08.2018 r. – 3.09.2018 r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A), od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00. Zapraszają Książnica Podlaska i Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wstęp wolny.

Polecam tę ważną wystawę.

(źródło: informacja z Książnicy Podlaskiej)

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok