2100 kilometrów będzie miał do pokonania samochód ciężarowy wiozący choinkę na Plac św. Piotra w Watykanie.

 

Choinka, czyli okazały i bardzo piękny, 25 metrowy świerk pospolity będzie przekazany przez Lasy Państwowe jako główny element dekoracji bożonarodzeniowej Placu św. Piotra w Watykanie.

Świerk, który został wybrany i zaakceptowany do przekazania do Watykanu, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, pochodził z samosiewu, ma około 28 metrów wysokości, grubość pnia w dolnej części wynosi 80 cm, a szacowany wiek to około 70 lat. Świerk jest zdrowy i dorodny, koronę ma symetryczną i zbieżystą, dobrze ukształtowaną.

 

– Wygląda jak z obrazka –

powiedziała jedna z licznych osób obserwujących ścinanie świerka. Było to też wydarzenie medialne. Świerk stał się już celebrytą. Jego pozyskanie i załadunek obserwowało kilka ekip telewizyjnych i radiowych.

Podróż choinki z polskich lasów przez Europę na Plac św. Piotra będzie trwała około półtora tygodnia i będzie liczyła około 2100 kilometrów. Samochód ciężarowy wiozący choinkę ze względu na wielkogabarytowy ładunek, będzie jechał tylko nocami, aby nie utrudniać jazdy innym użytkownikom drogi.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będzie rozświetlenie choinki 7 grudnia lampkami i ozdobami przygotowanymi przez  chore dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych. Weźmie w nim udział papież Franciszek.

Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku, w tamtym miejscu stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Tym razem będzie to dar diecezji ełckiej.

 

(źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku)

foto: Jarosław Krawczyk

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok