„Polski wrzesień 1939 r.” – to tytuł wystawy medali pamiątkowych  ze zbiorów prywatnych  Waldemara Malewicza, miłośnika oręża Polskiego i znanego przewodnika   Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Regionalnego Oddziału  w Białymstoku, którą można oglądać od 1 września br. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, przy ul. Kościelnej 1A.

Kolejna –  78.  rocznica  wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia, że  ta wojna zaczęła  się w Polsce. Wojna Obronna 1939 r.  – tak powszechnie nazywane są zmagania naszych żołnierzy z agresorem  niemieckim i sowieckim w tamtym pamiętnym wrześniu.

 Prezentowane medale ukazują niektóre epizody tej  wojny – obronę Westerplatte, Warszawy, bitwy nad Bzurą i pod Kockiem, a także dowódców Wojska Polskiego.

W osobnej gablocie pokazano odznaczenia, jakimi honorowani byli żołnierze oraz dwa  autentyczne orzełki wojskowe , wykopane na pobojowisku w okolicach Warszawy.

Autor wystawy pragnie w ten właśnie  sposób przypomnieć o wydarzeniach, które były i są ważnymi momentami naszej narodowej Historii – czytamy  w Notatce otwierającej wystawę.

 

Zachęcam do odwiedzenia tej wystawy i  obejrzenia  z zadumą pięknych, pamiątkowych medali, odznaczeń. Wystawa będzie czynna do 16 września.

 Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok