W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają próby do pierwszej w tym sezonie premiery. Spektakl „Posprzątane” reżyseruje Bożena Baranowska.

Posprzątane_- zespół aktorski

Sztuka „Posprzątane“ amerykańskiej pisarki Sary Ruhl to wielowymiarowa, niezwykle zabawna, ale też wzruszająca historia. Autorka po mistrzowsku splata losy piątki bohaterów, miotanych gwałtownymi – „jak grom z jasnego nieba” zrządzeniami losu. „Posprzątane” po raz pierwszy zostały wystawione w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych i od tamtej pory prezentowane są na wielu światowych scenach. 

Spektakl w Teatrze Dramatycznym reżyseruje Bożena Baranowska. Autorką przekładu jest Małgorzata Semil. Scenografię zaprojektował Andre Putzmann, kostiumy – Hanna Sibilski. Za choreografię odpowiada Anna Godowska. Muzykę skomponował Marcin Mirowski. Wizualizacje przygotowuje Mikołaj Pływacz.

– Bożena Baranowska to osoba, która pozwoli nam doświadczyć nieco innego spojrzenia na teatr. Przez wiele lat pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Uczy aktorstwa studentów w Berlinie. Słyszałem wiele dobrego na temat jej pracy od uznanych reżyserów. Cieszę się, że zgodziła się przyjąć moje zaproszenie i przygotowuje spektakl dla naszych widzów – mówi Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Reżyserka przyznaje, że pracy nad spektaklem „Posprzątane” towarzyszą ogromne emocje. Bożena Baranowska zadebiutowała na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jako adeptka, przed studiami w Łodzi. Nigdy potem nie miała okazji pracować zawodowo w rodzinnym mieście.

W przedstawieniu „Posprzątane” zagrają: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Paula Gogol, Agnieszka Możejko-Szekowska, Monika Zaborska i Piotr Szekowski.

– Praca z aktorami białostockiego teatru jest fantastyczna. Mam poczucie, że moja intuicja sprawdziła się w 100%. Wybrałam do obsady aktorów, którzy znakomicie odnajdują się w swoich rolach. Podane opinie słyszę od współpracujących ze mną twórców przedstawienia. Cieszę się, że jako teatralny team świetnie się rozumiemy i dogadujemy. Mam nadzieję, że także widzowie docenią efekty naszej współpracy – dodaje reżyserka.

Premiera spektaklu odbędzie się 18 listopada na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury. Bilety dostępne są w kasie Teatru (ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie Teatru Dramatycznego: dramatyczny.pl.

źródło i zdjęcie: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok