11 marca br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury będzie miała miejsce premiera spektaklu „Landschaft” według autorskiego tekstu i w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. To najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Landschaft_konferencja prasowa___

Waldemar Śmigasiewicz znany białostockiej publiczności reżyser, scenarzysta i pedagog, związany był z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku od początku lat 80 oraz pod koniec lat 90, gdzie zrealizował m.in. „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza, „Tango” Sławomira Mrożka oraz „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiada Maciej Preyer, który zadbał o to, by proponowana przestrzeń sceniczna była ciekawa dla widzów poprzez swą oryginalność rozwiązania oraz plastykę. Muzykę do spektaklu stworzył Mateusz Śmigasiewicz, a wizualizacje przygotował Piotr Śmigasiewicz.

 „Landschaft” to ironiczna komedia, rodzinny obrazek, historia domu, w którym ojciec trzech synów, po śmierci ich matki, a jego żony stara się na nowo odbudować rodzinne relacje. Myląc władzę z wolnością, uwalnia chore patriarchalne i dyktatorskie zapędy. Posługując się zmyślną socjotechniką, skłóca ze sobą synów, pragnąc ukazać się im jako zbawca i niekwestionowany domowy autorytet. Ironia miesza się tu z humorem, a miłość ojcowska przybiera formy od zniewolenia po obłudną prawdę o nim samym. W tym kontekście ani obiektywna prawda, ani dążenie do niej nie mają większego znaczenia. Ważnym staje się jedynie interpretacja zdarzeń, przez które ojciec pragnie zapanować nad umysłami domowników, na nowo pisząc historię swojej rodziny.

Premiera spektaklu „Landschaft” odbędzie się 11 marca br.Na kolejne spektakle zapraszamy 12,18,19 marca oraz 1,2 kwietnia br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Na scenie zobaczymy Jolantę Borowską (gościnnie), Justynę Godlewską-Kruczkowską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego oraz Piotra Szekowskiego.

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.
Czas trwania: ok. 150 minut (z przerwą).

źródło i fot. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok