W sobotę 29 maja odbędzie się premiera musicalu „Szaleństwa Panny Anny” w reżyserii Doroty Białkowskiej-Krukowskiej. Przedstawienie muzyczne jest oparte na motywach książki Lucy Maud Montgomery w przekładzie Rozalii Bernsteinowej „Ania z Zielonego Wzgórza”.

BAM_Ania_Teatr_fot. Emilia Rogalska

 

Autorski projekt Białostockiej Akademii Musicalowej to opowieść, która napełnia optymizmem. Ciepła, zabawna i mądra historia dzięki, której chłoniemy ponadczasowe wartości takie jak miłość, przyjaźń i rodzina.

Dlaczego właśnie „Ania z Zielonego Wzgórza”? Po pierwsze jest to wyjątkowa i ponadczasowa powieść. Przy wyborze książki do adaptacji kierowałam się również znalezieniem w scenariuszu jak największej ilości ról dla dzieci. Szczególnie ważny był również temat – na tyle ciekawy, by zaangażować w 100% nie tylko młodych aktorów, ale także widzów. No i najważniejsze to ponadczasowe przesłanie o przyjaźni, akceptacji oraz wytrwałości w walce o swoje marzenia. Nigdy nie można się poddawać! Nasi słuchacze doskonale o tym wiedzą. Przyznaję, że na wybór tytułu miał wpływ mój osobisty sentyment do książki oraz samej postaci Ań. To bardzo emocjonalna i wrażliwa dziewczyna, którą miałam przyjemność kiedyś zagrać. To były moje pierwsze kroki na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni i zawsze pozostaną żywe w moim sercu – mówi Dorota Białkowska-Krukowska, reżyser. 

Dorota Białkowska-Krukowska odpowiada również za scenariusz musicalu. Autorską muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz, teksty piosenek napisał Bartłomiej Łochnicki, a Hanna Mocarska stworzyła choreografię.

BAM – _fot. Emilia Rogalska

– Musical „Szaleństwa Panny Anny” pod względem choreograficznym, to zestawienie „starego” z nowym. Połączyliśmy tańce młodych osób za czasów, w jakich rozgrywała się historia głównej bohaterki z współczesnymi krokami, pochodzącymi z techniki tańca jazzowego i hip-hopu – opowiada Hanna Mocarska, choreograf.

– Praca z młodzieżą nad warsztatem wokalnym podczas przygotowań do musicalu była wspaniała. Możliwość obserwacji ich rozwoju i to jak otwierały się na nowe, często im nieznane techniki wydobywania dźwięku, dawała mi mnóstwo energii i jeszcze więcej motywacji do dalszej pracy. W każdym naszym słuchaczu starałem się znaleźć coś indywidualnego, coś nad czym można popracować, co można jeszcze poprawić, ulepszyć. Ich głosy można porównać do diamentów, które ledwo co odkryte, lśnią i błyszczą, ale dopiero po dokładnym oszlifowaniu i nadaniu odpowiedniego kształtu, stają się jedyne w swoim rodzaju, najpiękniejsze. Każdy z nich jest wyjątkowy – mówi Bartłomiej Łochnicki, który odpowiadał za przygotowanie wokalne słuchaczy i jest autorem tekstów piosenek.

W projekcie wystąpiło ponad pięćdziesięciu słuchaczy Akademii w wieku od 5 do 55 lat, oraz trzech profesjonalnych aktorów: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Marek Tyszkiewicz oraz Dawid Franciszek Malec. 

BAM__fot. Emilia Rogalska

Justyna Godlewska-Kruczkowska – aktorka Teatru Dramatycznego wcieliła się w postać silnej i sprawiedliwej Maryli Cuthbert.
Marek Tyszkiewicz odtwórca roli ciepłego, szczerego i dobrodusznego Mateusza Cuthberta cieszy się z zaproszenia do realizacji musicalu „Szaleństwa Panny Anny”.

– Praca z wyjątkowo utalentowaną młodzieżą była dużą przyjemnością. Zdolności wokalne, taneczne i aktorskie obu Ań były na bardzo wysokim poziomie. Atmosfera podczas pracy wspaniała. Bartek Łochnicki i pani reżyser Dorota Białkowska-Krukowska okazali się nie tylko znakomitymi pedagogami, ale także sprawnymi organizatorami. Specjalne pozdrowienia kieruję do pani choreograf Hani Mocarskiej. Nie mogę się już doczekać premiery w Kinie Helios – powiedział Marek Tyszkiewicz, aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
W postać tytułowej Ani Shirley wcieliły się dwie słuchaczki Akademii, wyłonione podczas castingu. 

Projekt realizowany był w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oraz w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia Województwa Podlaskiego.

Ze względu na pandemię musical został zarejestrowany w formie filmu, którego premiera odbędzie się w Kinie Helios w dniu 29 maja o godz. 9.00. 

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć efekty pracy słuchaczy Białostockiej Akademii Musicalowej zapraszamy w dniu 1 czerwca o godz. 19.00. na kanał Akademii w serwisie YouTube. Musical będzie dostępny przez kilka kolejnych dni.

Link do trailera musicalu:

źródło i foto: Białostocka Akademia Musicalowa

zredagowała: Lija Półjanoowska
Podlaska Redakcja Seniora