W sobotni wieczór, 9 marca, odbyła się długo wyczekiwana premiera spektaklu „Szwagierki” Teatru Dramatycznego. Widzowie nagrodzili przedstawienie owacjami na stojąco. 

cztery kobiety ze złożonymi rękoma, w wałkach na głowie, klęczą na podłodze. fot. Bartek Warzecha

Publiczność z wielkim zachwytem przyjęła musical Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premierowy wieczór odbył się w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Widzowie mieli okazję zarówno do śmiechu, jak i chwili pełnych refleksji oraz wzruszeń. Brawom i gratulacjom nie było końca, a owacje na stojąco stały się pięknym zwieńczeniem wielotygodniowej pracy twórców, artystów oraz wszystkich pracowników Teatru zaangażowanych w powstanie przedstawienia.

Sztuka „Szwagierki“ Michela Tremblay’a to obserwacja mechanizmów międzyludzkich, która jest obnażająca, zabawna i w końcu tragikomiczna. Opowiada o czternastu kobietach zamkniętych w symbolicznej kuchni – klaustrofobicznej przestrzeni codzienności. Michał Znaniecki – ceniony i wielokrotnie nagradzany reżyser – pracował z aktorami białostockiego Teatru po raz pierwszy. Przyznał, że atmosfera na próbach była prawdziwie rodzinna.

W przedstawieniu grają Beata Chyczewska, Renata Dobosz (gościnnie), Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Małgorzata Putynkowska/Alicja Ewa Złoch (gościnnie), Katarzyna Mikiewicz, Urszula Szmidt, Kamila Wróbel-Malec, Monika Zaborska, Sławomir Popławski i Mateusz Stasiulewicz. Renata Dobosz, mezzosopranistka na co dzień związana z Operą Śląską w Bytomiu, przyznała, że dołączenie do obsady spektaklu dramatycznego jest dla niej ogromnym zaszczytem i przeżyciem.

Scenografię do musicalu „Szwagierki” zaprojektował Luigi Scoglio, kostiumy – Bartosz Jakub Kamiński-Lingo. Za choreografię odpowiadała Inga Pilchowska. Muzykę skomponował Hadrian Filip Tabęcki. Konsultacji wokalnych udzieliła Anna Ozner. Reżyserem świateł był Dawid Karolak. Za przygotowanie muzyczne obsady spektaklu odpowiadał Marcin Nagnajewicz. Muzyka do przedstawienia została nagrana przez zespół Tango Attack.

„Szwagierki” można obejrzeć w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20): 16 i 17 marca (godz. 19:00) oraz 13 i 14 kwietnia (godz. 18:00). Bilety na spektakl w cenie: 65 zł – normalny, 55 zł – ulgowy oraz 40 zł – studencki dostępne są w kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: dramatyczny.pl.

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok