W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają ostatnie przygotowania do sobotniej premiery spektaklu „Pensjonat Pana Bielańskiego”. Przedstawienie reżyseruje Marek Gierszał.

scena ze spektaklu

Premiera komedii Herberta Kaluzy i Marka Gierszała na podstawie sztuki Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby’ego „Pension Schöller” pierwotnie miała odbyć się w marcu. Jednak z powodu wprowadzonego stanu epidemiologicznego, musiała zostać przełożona na późniejszy termin. W najbliższą sobotę, 12 września, widzowie będą mogli obejrzeć efekty wielomiesięcznej pracy zespołu Teatru Dramatycznego oraz aktorów, którzy w spektaklu zagrają gościnnie. 

Akcja przedstawienia „Pensjonat Pana Bielańskiego” toczy się w będącym pod zaborem austriackim Krakowie. Główny bohater – Maurycy Stolnik- odwiedzając metropolię liczy na przeżycie szalonej przygody, która pozwoli mu zabłysnąć przed swoim znajomym z rodzinnego miasteczka. W realizację celu zostanie zaangażowany zachłanny bratanek bohatera oraz jego młody przyjaciel. Ta dwójka zapewni mu serię niespodziewanych zdarzeń. Jakich? O tym przekonają się widzowie, którzy wybiorą się do Teatru Dramatycznego..

Przedstawienie reżyseruje Marek Gierszał, absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST i reżyserii filmu fabularnego na Uniwersytecie w Hamburgu. Reżyser od wielu lat realizuje swoje projekty artystyczne w Niemczech (m.in. „Wesele u drobnomieszczan” Bertolta Brechta, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa), ale pozostaje aktywny reżysersko również w kraju (reżyserował w Krakowie – w Teatrze im. Słowackiego i na Scenie STU, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w Teatrze Polskim w Szczecinie i w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej). Marek Gierszał jest twórcą jednego z największych hitów ostatnich lat – spektaklu „Kogut w rosole”.

Scenografię do „Pensjonatu Pana Bielańskiego” zaprojektowała Magdalena Kut, a kostiumy – Hanna Sibilski. Za choreografię odpowiada Grzegorz Suski. 

W „Bielańskim” kostium i scenografia są dramaturgicznie uzasadnione, to tworzy dodatkowy element czaru teatru. A teatr dziś często przestaje być miejscem czarownym. Zdarza się, ale coraz rzadziej. Jak teraz wprowadzić widza w zaczarowany świat, którego on nie zna? I dlatego te, moim zdaniem, piękne kostiumy oraz scenografia podnoszą wartość przedstawienia w warstwie artystycznej. Podkreślają sens dramaturgiczny i dają ogromną estetyczną radość – dodał Marek Gierszał.

W trakcie spotkania z dziennikarzami Marek Tyszkiewicz podzielił się swoimi refleksjami na temat pracy nad rolą Maurycego Stolnika. 

Najtrudniejsze w całej pracy nad spektaklem było nauczenie się tekstu – wspaniałego dzieła literackiego, które na pierwszy rzut oka wydaje się przezabawne. Kiedy jednak wnika się w nie głębiej, można odkryć ile jest w nim meandrów, drobiazgów, zawiłości i znakomitej gry słownej, która powoduje niesamowitą dawkę intelektualnego humoru. Jest ona trudna do przekazania, szczególnie, że akcja przedstawienia dzieje się w bardzo wartkim tempie. Mam więc nadzieję, że to cudowne dzieło literackie zabrzmi w moich ustach w pełni. Że uda mi się przekazać tę intelektualną warstwę tekstu poprzez zabawne sytuacje, z których zbudowany jest cały spektakl – powiedział aktor.

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na sobotę, 12 września, o godz. 19.00. „Pensjonat Pana Bielańskiego” będzie można obejrzeć także 13, 19, 20 i 27 września. Wszystkie spektakle rozpoczną się o godz. 18.00. Bilety na spektakl dostępne są w Kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie bilety.dramatyczny.pl.

(źródło: Teatr Dramatyczny im Aleksandra Węgierki W Białymstoku)

zdjęcia: Maria Beręsewicz

opracowanie: Lija Półjanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

scena ze spektaklu
scena ze spektaklu
scena ze spektaklu
scena ze spektaklu "Pensjonat Pana Bielańskiego""
scena ze spektaklu
scena ze spektaklu
scena ze spektaklu
scena ze spektaklu
konferencja medialna
konferencja medialna
konferencja medialna
konferencja medialna