5 grudnia odbędzie się premiera widowiska „Za wolność, byś wolny był” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Przedstawienie powstało we współpracy z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Spektakl wpisuje się w obchody 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego.

Teatr Dramatyczny, fot. Urszula Bondaruk

 Najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego przybliża historię wprowadzenia stanu wojennego i powstania „Solidarności”. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty wierszy Stanisława Barańczaka oraz filmów dokumentalnych, a przede wszystkim wspomnienia członków regionalnej „Solidarności”.

 – Spektakl przygotowany przez nasz Teatr z okazji 40. obchodów rocznicy wybuchu stanu wojennego jest o tyle ważny, gdyż odnosi się do kontekstu białostockiego. W przedstawieniu będą zawarte materiały archiwalne: ogólnopolskie, a nawet i światowe, a także mające związek z regionalną „Solidarnością”. Zależy mi również na tym, aby nie był to tylko spektakl martyrologiczny. Stan wojenny nie był niczym dobrym, przedłużył czekanie na wolność prawie o dekadę. Jednak działalność wielu osób w tym czasie – nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie – doprowadziła do tego, że Polska w końcu odzyskała niepodległość, co należy akcentować – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Scenariusz sztuki napisała Jolanta Hinc-Mackiewicz, kierownik literacki Teatru Dramatycznego.
Za reżyserię, scenografię i kostiumy w spektaklu odpowiada Grzegorz Suski – znany białostockiej publiczności m.in. jako twórca „Hobbita” i „Trenów”.

 Spektakl powstał z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Teatr Dramatyczny współpracował już wcześniej ze Związkiem przy produkcji spektaklu „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary.

 W przedstawieniu pojawią się inscenizowane piosenki, m.in. „Mury”, „Psalm stojących w kolejce” i „Ballada o Janku Wiśniewskim”. Za aranżacje muzyczne odpowiada znany białostockiej publiczności kompozytor Marcin Nagnajewicz.

W spektaklu zagrają aktorzy zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia.
Na scenie Kina TON pojawią się również: Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Kamila Wróbel-Malec, Sławomir Popławski, Dawid Rostkowski, Piotr Szekowski oraz Marek Tyszkiewicz.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 grudnia, o godzinie 19:00 w Kinie TON. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 11 grudnia, o godz. 19:00. Natomiast 7, 8 i 9 grudnia zapraszamy młodzież na spektakle szkolne.

(źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)

Opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok