7 kwietnia 2022 roku w Pracowni Działań Kulturalnych prowadzonej przez Stowarzyszenie KLANZA miało miejsce kolejne ciekawe wydarzenie artystyczne. Amatorski Teatr Bajkowe Super Babcie zaprezentował premierowe przedstawienie Legendy o warszawskim Bazyliszku. 

 

 w sali stoją cztery kobiety w charakterystycznych dla Średniowiecza różnokolorowych strojach

Premierowe przedstawienie inscenizacji odbyło się w sali widowiskowej Pracowni Działań Kulturalnych KLANZA w Białymstoku przy ulicy Witosa 15 B. 

Grupa teatralna liczy 11 osób. Są to wolontariuszki z Aktywnego Klubu Seniora KLANZA. Założycielem teatru i jednocześnie reżyserem i scenografem przedstawień jest Halina Zybajło. Halina Zybajło jest także  scenografem i autorem wystawianej inscenizacji. Spektakl został oparty na znanej legendzie o warszawskim Bazyliszku.  Stroje bohaterów widowiska są dziełem członkiń teatru. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotowała Danuta Milewska.

Legenda o Bazyliszku opowiadana jest na wiele różnych sposobów. Ma też wiele różnych epilogów. Jednym z nich jest historia o unicestwieniu potwora przez dziewczynę o imieniu Magda. W inscenizacji przedstawionej przez Bajkowe Super Babcie rodzeństwo, Magda i Marek, przy pomocy magicznego zaklęcia Wróżki przenoszą się z czasów współczesnych do średniowiecznej Warszawy. Bazyliszek w tej legendzie został pokonany nie przez rycerza czy innego śmiałka, ale właśnie przez dziewczynę. 

W bohaterów przedstawienia wcieliły się:

Bazyliszek – Halina Zybajło
Herold – Bożena Misiaszek
Kwiaciarka – Eugenia Strapczuk
Maciek – Martyna Stępień
Magda – Jolanta Maciejewska
Mieszczka – Ewa Gąsowska
Narrator – Elżbieta Kasperek
Rycerz – Wiesława Popiel
Sprzedawczyni luster – Maria Ciążyńska
Wróżka – Anna Anchimowicz

osoba ubrana w czerwony strój Bazyliszka patrzy w lusterko, które trzyma kobieta w czarnej tunice

W premierowym przedstawieniu Legendy o warszawskim Bazyliszku wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 39 w Białymstoku. Grupa Smerfów z uwagą i dużym zainteresowaniem śledziła losy bohaterów spektaklu. Co więcej, widzowie mogli wziąć aktywny udział w przedstawieniu. Wspomagając aktorów w głośnym wypowiedzeniu magicznego zaklęcia, pomogli przenieść się Magdzie i Markowi ze średniowiecznej Warszawy do czasów współczesnych. Poza tym dzieci zobaczyły, jak ważną wartością jest braterstwo.

Wydarzenie to było również okazją do kolejnej integracji międzypokoleniowej. KLANZA, przy współudziale wolontariuszy, członkiń grupy teatralnej, stworzyła po raz kolejny okazję do wspólnego spędzenia czasu przez przedszkolaków i seniorów.

Zdjęcia: Klanza

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok