Sześć tysięcy mieszkańców Białegostoku skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej i fizjoterapii w latach 2019-2021. Miasto przeznaczy na ten cel 1,5 mln zł. Umowa ze Szpitalem Miejskim im. PCK została już podpisana – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Zabiegi rehabilitacji w latach 2019-2021 będą wykonywane w pracowni fizjoterapii, przy ul. gen. J. Bema 2 w Białymstoku. Są one przeznaczone dla osób, które wymagają powrotu do zdrowia po przebytych urazach, chorobach, wypadkach. A także pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi, niedowładem kończyn i schorzeniami reumatycznymi. Warunkiem jest zameldowanie na terenie naszego miasta lub wskazanie Białegostoku jako miejsca płatności podatku dochodowego.

Mieszkańców na te zabiegi będą kwalifikować fizjoterapeuci ze Szpitala Miejskiego. W tym roku skorzysta z nich 1.600 pacjentów. Miasto chce w ten sposób pomóc białostoczanom, którzy wymagają fachowej opieki, a nie korzystają z systemu NFZ. Chodzi zwłaszcza o tych, którzy nie mogą czekać miesiącami w kolejkach, a na leczenie w prywatnych placówkach ich nie stać.

Na zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne Miasto przekaże Szpitalowi Miejskiemu w sumie 1,5 mln zł – 400 tys. zł w 2019 roku, 500 tys. zł w 2020 r. i 600 tys. zł w 2021 r. Według wstępnych szacunków tych pieniędzy wystarczy na rehabilitację 6 tys. pacjentów.

„Nasze społeczeństwo się starzeje, z tego powodu wiele osób cierpi na choroby przewlekłe. Tacy pacjenci potrzebują odpowiednich warunków do leczenia i dostępu do fizjoterapeuty. Chcemy im to ułatwić poprzez organizowanie rehabilitacji finansowanej z innych źródeł niż NFZ” – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, na konferencji prasowej.

Zapisy są przyjmowane w rejestracji Poradni Rehabilitacyjnej przy ul. gen. J. Bema 2, na III piętrze (tel. 85 742 60 33) do momentu wyczerpania limitu na ten rok.

W umówionym dniu wizyty trzeba ze sobą wziąć:

  • dowód osobisty, z uwagi na wymagany PESEL,
  • opisy wyników badań, np. prześwietleń, rezonansu magnetycznego.

Na miejscu wypełnimy ankietę, która zostanie uzupełniona o dane z przeprowadzonego z nami wywiadu, przez lekarza.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego.

W ramach programu skorzystamy z dziesięciu bezpłatnych zabiegów, dostosowanych do naszych schorzeń.

Źródło informacji i zdjęcie: Oficjalny Portal Miasta/ zakładka Wiadomości/Rehabilitacja z miejskim dofinansowaniem oraz Poradnia Rehabilitacyjna przy ul. Bema 2.

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok