W środę, 26 lutego o godz. 13.00 zapraszamy na przedpremierowy pokaz medialny musicalu „Jesus Christ Superstar” A. Lloyda Webbera na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Premiera odbędzie się już 29 lutego, autorami inscenizacji są Jakub Wocial i Santiago Bello.

Jakub Wocial

Zapraszam na kolejną premierę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki. Tym razem przedstawimy Państwu historię ostatnich dni życia Jezusa, wypowiedzianą językiem rock opery i geniuszu Andrew Lloyda Webbera, autora „Upiora w Operze”, który połączył symfoniczne brzmienie opery z magnetyczną mocą i niespożytą energią rocka.

Prezentujemy Państwu musical „Jesus Christ Superstar” w okresie postu poprzedzającego Wielkanoc. Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu siedmiu dni przed ukrzyżowaniem Jezusa i ukazana jest z bardzo bliskiej, ludzkiej perspektywy. Twórcy przedstawienia, Jakub Wocial i Santiago Bello, zawarli w nim przesłanie moralne otwarte na każdego. Przejmujące songi, pełna symboli scenografia, wspaniała muzyka, choreografia i aktorstwo poruszają do głębi i zmuszają do refleksji.

Przenieśmy się wspólnie w atmosferę, z jednej strony – ostatnich dni Nazarejczyka, z drugiej – w czas, kiedy partię tytułową śpiewał Ian Gillan, wokalista grupy Deep Purple, a płyta zapowiadająca musical zdobywała oszałamiającą popularność. Ulubione przedstawienie Salvatora Dali, do którego logo zaprojektowała żona artysty Gala. Aktorzy ochraniani przez nowojorską policję przed protestującymi religijnymi fanatykami.

Inspiracja do produkcji filmowej wspaniałego reżysera Milosa Formana o tym samym tytule. Musical wszech czasów, dzieło do dzisiaj wznawiane na scenach świata po prawie 50 latach od jego powstania. Musical to jednak przede wszystkim ludzie go tworzący, czyli obsada, a ta będzie złożona z młodych talentów. Białostocka inscenizacja, także ze względu na ogromne możliwości techniczne sceny, ani na chwilę się nie zatrzyma i nie zwolni tempa, porwie nas muzyką, akcją, wzruszeniem. 

 OBSADA:

Jezus – Jakub Wocial / Michał Grobelny
Judasz – Łukasz Zagrobelny / Łukasz Mazurek
Kajfasz – Bogdan Kordy / Roman Chumakin
Piłat – Maciej Nerkowski / Krzysztof Szyfman / Kiryll Lepay
Herod – Bartłomiej Łochnicki / Krzysztof Stankiewicz
Annasz – Przemysław Zubowicz / Leszek Gaiński / Krzysztof Gorczak
Kapłan – Mateusz Stasiulewicz / Krzysztof Stankiewicz / Krzysztof Gorczak
Przeznaczenie – Magdalena Masiewicz
Szymon – Wojciech Ziółkowski / Przemysław Zubowicz
Piotr – Bartłomiej Łochnicki / Mateusz Stasiulewicz

Spektakl wykonywany jest w języku polskim.

(źródło: Opera i Filharmonia Podlaska)
(foto: M.Heller)

opracowała: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok