Tegoroczny Dzień Babci i Dzień Dziadka w KLANZIE wyglądał inaczej, niż w latach poprzednich. Z okazji tego uroczystego dnia członkinie Klubu Aktywnego Seniora KLANZA w Białymstoku, a zarazem aktorki Teatrzyku Bajkowe Super Babcie zaprosiły swoich wnuków na przedstawienie teatralne.

23 stycznia 2022 r. Bajkowe Super Babcie zaprezentowały inscenizację Kozuchy Kłamczuchy. Jest to jeden ze spektakli z repertuaru teatrzyku. Grupa teatralna liczy 9 osób. Założycielem i jednocześnie reżyserem przedstawień jest Halina Zybajło. Scenografia i stroje bohaterów widowiska są dziełem członkiń teatrzyku. Oprawę muzyczną przygotowała Danuta Milewska.

grupa babć z wnukami po przedstawieniu w Klanzie

W bohaterów przedstawienia wcieliły się:

Kozucha Kłamczucha – Halina Zybajło
Zazulka – Wiesława Szwed
Gospodyni – Elżbieta Kasperek
Zajączek – Eugenia Strapczuk
Niedźwiedź – Martyna Stępień
Wilk – Wiesława Popiel
Jeż – Jolanta Maciejewska
Wąsatek – Bożena Misiaszek
Hałasek – Anna Anchimowicz

Na spektakl teatralny w wykonaniu Bajkowych Super Babć wnukowie przybyli ze swoim rodzicami. Przedstawienie bardzo się widzom podobało. Bajkowe Super Babcie otrzymały gromkie brawa. Zadowolenie było obopólne. Cieszyły się i dzieci i babcie. Widownia nie tylko salwami śmiechu reagowała na perypetie Kozuchy. Mali widzowie wczuli się w role bohaterów, podpowiadali aktorkom, co mają zrobić, by wybrnąć z kłopotliwej sytuacji. Zrozumiały przesłanie spektaklu -wiedziały, że kłamać nie można. Dzieci były dumne ze swoich babć, babcie z kolei cieszyły się, że mogły sprawić niecodzienną przyjemność swoim wnukom. To nie był koniec atrakcji tego wydarzenia.

Kolejną niespodzianką, jaką przygotowały babcie swoim wnukom była zabawa z ciastem solnym. Dzieci wykonały własnoręcznie z masy solnej ulubione potrawy swoich babć. Była pizza, jajeczka, jabłuszka, marchewki, śliweczki i wiele innych warzyw i owoców. Nawet jeden z bohaterów przedstawienia – Kotek Wąsatek otrzymał piękną, kolorową rybkę do skonsumowania. Okazało się, że to był trafny wybór – rybka bardzo Wąsatkowi smakowała. 

Wydarzenie to było okazją do kolejnej integracji międzypokoleniowej. KLANZA przy współpracy seniorów wolontariuszy stworzyła sposobność do wspólnego spędzenia czasu przez dziadków, ich dzieci i wnuków. 

Foto: Klanza

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok