26 września 2022 roku członkowie Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce pojechali do Warszawy. Zostali zaproszeni przez Ambasador Azerbejdżanu na uroczystą inaugurację Przeglądu Filmów Azerbejdżańskich.

na scenie sali kinowej stoi kobieta

W Warszawie byliśmy około godziny trzynastej. Wykorzystaliśmy czas na inne atrakcje, ponieważ
uroczystość zaplanowano na godzinę 17.30. Zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Geologicznego. Na stronie: warsawtour.pl/muzeum-geologiczne mamy taki opis: „Jedyne muzeum geologiczne w Polsce, w którym zobaczysz kompletny zbiór skał, odzwierciedlający geologiczną budowę naszego kraju. Na kilku tematycznych wystawach zagłębisz się w fascynujący świat minerałów, kryształów i skamieniałości. Zobaczysz tu również mini wystawę meteorytów, a także czaszki naszych prehistorycznych przodków. Bez szwanku sfotografujesz się z żyjącym 200 milionów lat temu w polskich górach dilofozaurem. (…) Jednak największe wrażenie robią szkielety zwierząt z epoki lodowcowej: mamuta, nosorożca wielkiego i niedźwiedzia włochatego. A to wszystko za darmo w pięknych, nieco staroświeckich wnętrzach gmachu z początku XX wieku”. Warto obejrzeć, ja też chciałabym tu wrócić.

Następny etap to sklep z arabską żywnością. Mimo barier językowych zakupy były udane, każdemu coś wpadło w oko, bo to i smaki inne, a przyprawy znakomite. Niestety, nie udało się skorzystać z arabskiej kuchni, bo w poniedziałki było nieczynne.

_

Pojechaliśmy na Krakowskie Przedmieście bliżej kina, w którym miała odbyć się impreza. Obiad zjedliśmy w restauracji Gościniec Polskie Pierogi, a deser w Green Caffe Nero. Spacerując po Krakowskim Przedmieściu obejrzeliśmy pałac prezydencki i siedziby ministerstw. Posiedzieliśmy na specjalnej ławeczce, gdzie po kliknięciu w przycisk wysłuchaliśmy muzyki Chopina. Zbliżał się czas rozpoczęcia spotkania, więc udaliśmy się do Kina Kultura. Powitano nas lampką wina, poczęstowano słodkościami, kawą, herbatą i sokami. W sali kinowej gromadzili się już zaproszeni goście, których w imieniu chorej Ambasador przywitała Sekretarz Ambasady.

trzy kobiety siedzą na grającej ławeczce

W tym roku przypada 30 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych i 5 rocznica strategicznego partnerstwa. Aby uhonorować te daty, Ambasada Azerbejdżanu we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz Ministerstwem Kultury Republiki Azerbejdżanu zorganizowali w Warszawie w dniach 26-30 września azerbejdżański tydzień filmowy.

Film „The last one”, który obejrzeliśmy, został nagrany we współpracy polskich i azerbejdżańskich filmowców. Przedstawiono nam reżysera Fanza Ahmedova i operatora Mateusza Czuchnowskiego.

Po projekcji filmu udaliśmy się do autokaru i trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń, wracaliśmy do Sokółki.

zdjęcia: Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Podlaska redakcja Seniora Sokółka