13 maja 2018 roku odbył się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. Zespół „Maryna”, działający w Klubie Seniora, przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży, wziął w nim udział.

Wystąpił w kategorii Zespoły Folklorystyczne i zajął II Miejsce.

 Tym samym został zakwalifikowany na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie w dniu 10 czerwca 2018 roku.
Uważam to za sukces, ponieważ pracuję z seniorami niecały rok a tu… taka miła niespodzianka. Oczywiście za tym osiągnięciem kryje się intensywna praca, systematyczne próby, nauka pieśni kurpiowskich na pamięć i opanowanie gwary. Do tego jeszcze dochodzi determinacja i chęć działania. To wszystko dało namacalny efekt !
W tym roku przesłuchania konkursowe trwały od godz. 14.00 do 20.00. Pozycji na liście uczestników było 48. Wystąpili oni w dziewięciu kategoriach:
I Kategoria Zespołów Śpiewaczych – Dorośli
II Zespoły Śpiewacze – grupy Dziecięce i młodzieżowe
III Kategoria solistów, śpiewaków – Dorośli
IV Soliści instrumentaliści – Dorośli
V Kategoria solistów instrumentalistów – Dzieci i młodzież
VI Pary Taneczne – Dzieci i młodzież
VII Kapele
VIII Zespoły Folklorystyczne
IX Gawędziarze
Komisja w składzie:
1. Wiesława Pawlak – Etnograf, kustosz Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży,
2. Edward Szabat    – Kierownik muzyczny Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ełk”,
3.Aleksandra Szczubełek – Choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrołęka” miała pełne ręce roboty.
Nie będę wymieniała laureatów wszystkich kategorii (zainteresowanych odsyłam na  stronę Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży), skupię się  jedynie na zespołach, które konkurowały z „Maryną” w kategorii  Zespoły Folklorystyczne i otrzymały nagrody.
I Nagroda – Zespół Folklorystyczny „Turoślanie” z Turośli,
                   – Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa,
II Nagroda – Zespół Folklorystyczny „Maryna” z Łomży.
Decyzją Jury wszyscy laureaci I i II Nagród we wszystkich kategoriach zostali zakwalifikowani na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie. Jest czas na świętowanie, ale nie można spocząć na laurach. Trzeba brać się do roboty, bo w Nowogrodzie czeka nas silna konkurencja. Póki co, członkowie zespołu cieszą się, ponieważ jest to pierwszy  udział w konkursie i pierwsza zdobyta nagroda. Na najbliższej próbie będziemy pić szampana – już się chłodzi !
Nasze motto:”Niezależnie od wieku ciesz się z życia człowieku”.
Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża