Ostatnim działaniem kończącym projekt „Podlascy seniorzy – wpływamy na zmiany” jest opublikowanie PRZEWODNIKA, który dziś oddajemy w Wasze ręce.
Istotą projektu było zorganizowanie pracy Podlaskiej Redakcji Seniora oraz utworzenie strony internetowej.

Chcieliśmy, aby w jednym miejscu pod adresem: podlaskisenior.pl znajdowały się ważne i wartościowe informacje, na dodatek tworzone przez samych seniorów. Do tej pory ukazało się  na portalu ok.500 relacji i artykułów. Chodziło nam też o włączenie osób starszych z 6 powiatów naszego regionu  w realizację „Programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016-2020”, zwłaszcza jednego z jego celów: „Zwiększenie poziomu komunikacji osób starszych z otoczeniem”.
W ramach projektu odbyło się szereg  warsztatów komputerowych, komunikacyjnych, dziennikarskich i partycypacyjnych oraz indywidulane wsparcie dla poszczególnych osób.
Pomysł na strukturę portalu był wypracowany partycypacyjnie podczas warsztatów i poddany szerokim konsultacjom społecznym – z uwzględnieniem mieszkańców, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Było to jednocześnie aktywne poznawanie przez seniorów procesu konsultacji.

Zachęcamy do lektury 2 wydań gazety „Senior Podlaski” oraz obejrzenia 6 programów tv pod nazwą „ Podlaski Senior TV”, które opublikowaliśmy na podlaskisenior.pl. Dużo aktualności i zapowiedzi artykułów prezentujemy też na naszym profilu „podlascy seniorzy” na Facebooku. Chociaż nasz projekt kończy się 31.12.2017 to będziemy działać dalej. Podlaska Redakcja Seniora deklaruje dalszą społeczną pracę nad portalem podlaskisenior.pl – dla dojrzałych, twórczych i aktywnych.

Aby wytłumaczyć podstawowe pojęcia i narzędzia związane z partycypacją i komunikacją, poradzić jak tworzyć teksty, jak pisać i jak radzić sobie z prostymi problemami informatycznymi przy publikacji tekstów i zdjęć  przygotowaliśmy PRZEWODNIK.  Znajdą w nim też Państwo zapis Programu przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku i przyjęty przez Sejmik Województwa Podlaskiego 29.08.2016 r. Dla tych, którzy uczestniczyli w projekcie będzie to przypomnienie teorii i praktyki z odbytych warsztatów, dla tych, którzy zamierzają współpracować
z Redakcją przybliżenie podstawowych zagadnień niezbędnych w naszej pracy.

Mamy nadzieję, że PRZEWODNIK „Podlascy seniorzy – wpływamy na zmiany” okaże się przydatny i pomocny.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z Podlaską Redakcją Seniora i portalem podlaskisenior.pl
prosimy o kontakt. Nasz e-mail: podlaskisenior@gmail.com

Podlaska Redakcja Seniora Białystok
Bożena Bednarek