27 września 2022 o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Parter Książnicy Podlaskiej
im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A) na spotkanie poświęcone publikacji Zbigniewa Przyrowskiego „Ciekawe czasy. Wspomnienia z lat 1939–1946” (opracowanie Katarzyna i Jarosław Wasilewscy, Białystok–Warszawa 2022), które odbędzie się w ramach cyklu „Przystanek Historia”. 

przystanek historia plakat

„Ciekawe czasy. Wspomnienia z lat 1939–1946” to opracowanie naukowe wspomnień Zbigniewa Przyrowskiego (1921–2008), który swoim życiorysem mógłby obdarować kilku ludzi. Autor w okresie międzywojennym wraz z rodzicami mieszkał w Suwałkach, ukończył Liceum Nauk Przyrodniczych im. Zygmunta Augusta w Wilnie. Zaraz po maturze zamierzał studiować chemię na Politechnice Lwowskiej – niestety, plany te przerwała wojna, w czasie której Zbigniew Przyrowski służył w polskich organizacjach niepodległościowych. Uwięziony przez Niemców opiekował się końmi na froncie wschodnim, po powrocie do Polski pracował w szkole podstawowej na Suwalszczyźnie i był świadkiem instalowania się komunistycznej władzy. Później Zbigniew Przyrowski pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma „Młody Technik”.

Organizatorzy spotkania: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku 

WSTĘP WOLNY

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok