Pandemia koronawirusa skutkowała rekordową liczbą zgonów w Polsce. W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 roku oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 roku. To wpłynęło na statystyki średniego trwania życia.

Według GUS średnia prognozowana długość życia w Polsce 60-latków wynosi obecnie 238,9 miesięcy (19 lat 9 miesięcy), a dla 65-latków 196,2 miesięcy (16 lat i 4 miesiące). Dla porównania w roku 2020 średnia prognozowana dalsza długość życia dla osoby w wieku 60 lat wynosiła 261,5 miesiąca. Dla 65-letniego Polaka było to 217,6 miesięcy. Rok później wyniki spadły odpowiednio do 247,7 miesięcy oraz 204,3 miesięcy. Spadki w tablicach średniego trwania życia spowodowały, że przyszli emeryci dostaną więcej pieniędzy.

Co roku, 1 kwietnia zmieniają się tak zwane tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które są podstawą do obliczenia emerytur z nowego systemu. Nowe tablice są korzystniejsze dla przyszłych emerytów. Emerytura 60-latka będzie wyższa o 3,7 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy, a 65-latka o 4,1 proc. Nie oznacza to jednak, że nowe tablice są dla wszystkich emerytów.

Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego.

 Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z nowych tablic GUS. Nowe tablice w zasadzie nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Przeliczenie emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do emerytury. Nowa tablica zostanie wykorzystana tylko w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek.

W przypadku osób, które mimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na emeryturę, ZUS obliczy wysokość emerytury według nowych tablic, o ile osoby te zakończą zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożą wniosek o emeryturę do 31 marca 2023 r.

Z nowych tablic skorzystają również osoby, które mają już przyznaną emeryturę z nowego systemu, ale wypłata świadczenia jest zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy. Warunkiem zastosowania aktualnych tablic do wyliczenia ich świadczeń jest zakończenie zatrudnienia do 30 marca 2023 r. i złożenie wniosku o podjęcie wypłaty emerytury nie później niż do 31 marca 2023 r.

Zródło: Informacja prasowa ZUS Oddział Białystok z 1 kwietnia 2022 r.

 

     Zredagowała Anna Anchimowicz

Podlaska Redakcja Seniora Białystok