Z powodu pandemii doskwiera nam brak kontaktu ze znajomymi i rodziną oraz strach przed zakażeniem. Wszystko to powoduje, że nasze zdrowie psychiczne również może ucierpieć, dlatego Białostocki Ośrodek Kultury wraz z Podlaskim Kołem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zapraszają na domową – wirtualną odsłonę Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi”.

scena z filmu

W ramach pierwszego spotkania można będzie wspólnie obejrzeć „Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, obsypaną nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku – Gdyni w 1990 roku: Złote Lwy dla najlepszego filmu, dla reżysera Wojciecha Marczewskiego, dla grającego główną rolę Janusza Gajosa i dla Zygmunta Koniecznego za najlepszą muzykę.

W krótkiej recenzji filmu czytamy – „W kinie „Wolność” odbywa się projekcja filmu „Jutrzenka”. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiając się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Jednak to co robi obecnie, jest też przyczyną jego zniewolenia. 

Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Każdy chce wyjść z ram własnego życia. Buntuje się cenzor. Buntują się postacie filmowe. Wszyscy szukają wolności, której nie ma. Jej przebłysk jest być może tylko w idei ucieczki. Wystarczy nocą wejść na dach własnej kamienicy, aby przekonać się, ilu ludzi znajduje się w stanie ucieczki”.

Film trwa 87 min. Występują: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Michał Bajor, Jan Peszek, Jerzy Bińczycki, Artur Barciś, Maciej Kozłowski, Henryk Bista, Ewa Wencel, Krzysztof Wakuliński.

Pokaz filmu odbędzie się w piątek (17.04). Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadzi Izabela Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Widzowie spotkają się i przywitają za pośrednictwem platformy Zoom, później obejrzą film i zobaczą ponownie na dyskusji na Zoom. Wstęp rozpocznie się o godz. 17.45 (link udostępniony zostanie o godz. 17.00 w poście w wydarzeniu na FB), o godz. 18.00 rozpocznie się pokaz filmu (https://www.youtube.com/watch?v=KJRysGo6Zx4), a o godz. 19.30 – dyskusja.

Źródło i zdjęcie: Białostocki Ośrodek Kultury

Opracowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok