Chcesz być zdrowy, sprawny, młody? Zainteresuj się  Qigong. To ćwiczenia wprost idealne dla wszystkich seniorów, forma samoleczenia i droga do uzyskania równowagi.

Żuraw –to chiński symbol spokoju i długowieczności Qigong (czyt.czikung) – Lecący żuraw to, których tradycja sięga kilku tysięcy lat.  Ich podstawą jest energetyczna koncepcja przyrody a w tym człowieka zakładająca, że organizm posiada system meridianów czyli kanałów energetycznych  którymi płynie energia Qi(czi). Meridiany  są połączone ze wszystkimi narządami i częściami ciała. Ten system jest w podstawą  Tradycyjnej Chińskiej  Medycyny. Qi– to energia wypełniająca wszechświat. Każda osoba a także zwierzę, roślina posiada swoje własne pole qi,  dążące do utrzymania stanu równowagi i stabilności zarówno wewnątrz organizmu jak i w jego relacjach ze światem zewnętrznym. Utrata tej zdolności prowadzi do powstawania wszelkich chorób. Słowo gong oznacza energię i czas który poświęcamy na osiągnięcie celu, określenie qi gong można więc rozumieć jako dowolną naukę czy trening związany z qi.

Lecący żuraw to chińska metoda samoleczenia, droga do uzyskania równowagi psychofizycznej,  zachowania zdrowia i młodości. Systematycznie praktykowane ćwiczenia qi gong trwale poprawiają pamięć, polepszają koncentrację, spowalniają proces starzenia uodparniają na stres, zapewniają odprężenie i wewnętrzny spokój.

 W Chinach istnieje wiele form qi gong, obejmują one ćwiczenia fizyczne, medytacje, techniki oddechowe. Różny jest też cel praktykowania:  długie i zdrowe życie, leczenie siebie i innych lub rozwijanie umiejętności sztuk walki czy osiągnięcie duchowego oświecenia.

Styl Lecący żuraw powstał współcześnie jako efekt współpracy lekarza medycyny chińskiej i ciężko chorego pacjenta. Ich celem było stworzenie systemu opartego na wielowiekowej tradycji a jednocześnie uniwersalnego,  nieskomplikowanego i dostępnego dla wszystkich.  Forma Lecący żuraw to zestaw stosunkowo prostych  ruchów, tak pomyślanych  aby odblokować, oczyścić najważniejsze meridiany i punkty akupunkturowe oraz wzbudzając w nich energię oddziaływać na wszystkie narządy i części ciała. Jeśli wszystkie meridiany i punkty akupunkturowe są drożne, oczyszczone to organizm funkcjonuje prawidłowo, jeśli meridiany są zablokowane to odczuwamy ból, dyskomfort.  Zaletą tego stylu jest ogromny potencjał oraz skuteczność terapeutyczna i profilaktyczna w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych oraz ich zapobieganiu. Do Polski styl ten trafił na początku lat 90-tych XX wieku za pośrednictwem prof. Liu Zhongchun, mieszkającego w Polsce, mistrza Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong i współtwórcy tego stylu.

Będąc na obozie qi gong w Mielnie z mistrzem Liu, miałam okazję tańczyć na dyskotece z Żenią, którego na obóz przywiozła żona, bo poruszał się o kulach, miał SM stwardnienie rozsiane. Ćwiczenia qi gong pozwoliły Żeni zostawić kule i samodzielnie,  swobodnie się poruszać. Jego determinacja w poszukiwaniach dla siebie ratunku doprowadziła go do mistrza Liu. Efekt ćwiczeń był  fantastyczny- znowu mógł być samodzielny.  Był tak szczęśliwy i wdzięczny, że postanowił propagować styl Lecącego Żurawia w Mińsku na Białorusi.  Tam prowadzi dziś grupy ćwiczących, przetłumaczył na język białoruski książkę mistrza  Liu  Qi gong Lecący Żuraw. Dziś jest zdrowym, szczęśliwym człowiekiem. Takich przykładów można mnożyć wiele.

Chcesz być zdrowy, sprawny, młody, poprawić swoją pamięć, uodpornić się na stres?

Zapraszam na ćwiczenia qi gong Lecący Żuraw do klubu Jubilat we wtorki o godz.17.00

Uczennica Mistrza Liu Zhongchuna    Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok