Otworzyły się drzwi muzeów i galerii sztuki. Znów możemy je odwiedzać i oglądać wystawy przygotowane z myślą również o nas, seniorach. Raduje się serce, raduje się dusza. Proponuję zacząć od Muzeum Podlaskiego w białostockim Ratuszu. Tu  możemy obejrzeć ciekawą wystawę obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków oraz wystawę Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele.

obraz Wojciecha Kossaka

 

  • Juliusz Kossak (1824-1899) i Wojciech Kossak (1856-1942)

 

Batalistycznemu i historycznemu malarstwu Kossaków – Juliusza (ojca, nestora rodu) i Wojciecha (syna) poświęcone są dwie sale. 

Obaj podejmowali zbliżone tematy. Były to: sceny batalistyczne, motywy czerpane z historii polskich zwycięstw, przedstawienia rodzajowe odwołujące się do kresowej lub podkrakowskiej obyczajowości.

Mimo wspólnoty zainteresowań tematyka namalowanych obrazów jest różna. Na Juliusza Kossaka olbrzymi wpływ wywarła klęska Powstania Styczniowego. Jego obrazy ukazują Polskę przedrozbiorową, siedemnastowieczną, gdy była potęgą ówczesnej Europy. Malował głównie Polskę sarmacką i jej bohatera Jana III Sobieskiego, dworki szlacheckie i sielskie scenki wiejskie, ale nawiązywał także do wydarzeń z Powstania Styczniowego. 

Podziwiamy jego perfekcyjną znajomość anatomii koni i fascynację nimi. Wielkie wrażenie robi cykl 12 wierzchowców wraz z opisem ich rodowodów. 

Artysta był mistrzem akwareli. Obrazy z fotograficzną dokładnością odwzorowują sceny batalistyczne, umundurowanie żołnierzy, rodzaje uprzęży, uzbrojenia, ubiory osób portretowanych.

Wojciech Kossak z kolei, interesował się epoką napoleońską i częstym bohaterem jego obrazów był Napoleon. Pracował też na zlecenie cesarza Niemiec Wilhelma II dlatego na jego płótnach są sceny z wojen pruskich. Kontynuował zainteresowania ojca. Był tak jak on niezrównanym portrecistą koni. Malował wielkie sceny batalistyczne, panoramy we współpracy z innymi malarzami. Chętnie malował też autoportrety i portrety. Używał olejnej techniki malarskiej. Jego doskonały rysunek, kompozycja i realizm przedstawiania scen zachwyca zwiedzających. 

Na wystawie zaprezentowanych zostało 39 prac obu malarzy, ze zbiorów Fundacji Rafako oraz zbiorów prywatnych. Będzie czynna do 28 czerwca 2020r.

Przed wizytą w Muzeum polecam wirtualne oprowadzanie po wystawie, przygotowane przez muzealników – Annę Malesińską i Ewelinę Kamieńską, na Noc Muzeów. Można je obejrzeć na stronie internetowej Muzeum w zakładce: W drodze… Noc Muzeów on-line z Muzeum Podlaskim, relacja na żywo. 

Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu z pewnością zainteresuje nasze wnuki. Jej celem jest spopularyzowanie postaci Mikołaja Kopernika, poprzez pokazanie jego rodzinnego miasta, kolejnych etapów jego edukacji i późniejszych losów na Warmii.

Kamienica rodziny Koperników znajdowała się w najstarszej części Starego Miasta Torunia na średniowiecznej ul. Świętej Anny. Oprócz domu mieszkalnego pełniła też rolę składu handlowego, gdyż ojciec Mikołaja był kupcem.

Na wystawie możemy zobaczyć jak mieszkał i żył przyszły astronom. Czym się bawił, co jadł. Archeolodzy w obrębie parceli domostwa Koperników znaleźli późnośredniowieczne gliniane naczynia, tj. garnki czy patelnie, a także oryginalne klepkowe miseczki drewniane do przechowywania sypkich produktów. Ciekawe są także drewniane zabawki, z tamtego okresu, a także słynne toruńskie pierniki.

Ważnym okresem w życiu Mikołaja były studia na Akademii Krakowskiej, jak i we Włoszech: Bolonii, Ferrarze i Padwie. Po powrocie do Polski osiadł na Warmii, gdzie nie tylko piastował funkcję kanonika fromborskiego, ale także dowodził obroną zamku olsztyńskiego. Był także znanym lekarzem. Z tego okresu zachowały się oryginalne recepty sporządzone jego ręką.

Z zainteresowaniem oglądałam zaprezentowane miejsce pracy astronoma. Duży stół z wieloma przyrządami do mierzenia obrotów ciał niebieskich, odręcznymi notatkami i obliczeniami. 

Modułowa ekspozycja pozwala dzieciom na korzystanie z aplikacji, dzięki której mogą pokierować łazikiem marsjańskim. Chętni sporządzą mieszanki lecznicze według recept samego doktora Kopernika lub ułożą puzzle. 

Ekspozycja będzie czynna do 21 czerwca 2020 r.

Muzeum w Ratuszu jest czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 12:00-16:00, z przerwą techniczną w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: 13.45 – 14.15. Bilet ulgowy kosztuje – 6 zł.

Źródło: Muzeum Podlaskie

zdjęcia: Maria Beręsewicz

Opracowanie: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok

obrazy Juliusza Kossaka
obrazy Juliusza Kossaka
obrazy Kossaków
obrazy Kossaków
obrazy Wojciecha  Kossaka
obrazy Wojciecha Kossaka
Wojciech Kossak
Wojciech Kossak
Wojciech Kossak
Wojciech Kossak
Wojciech Kossak
Wojciech Kossak