Grupa seniorów z Sekcji Turystyki Pieszej „Senior” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku uczestniczyła w Rajdzie Niepodległości zorganizowanym przez Oddział Regionalny PTTK w Białymstoku w dniu 18 listopada 2018 r.

 

Był to rajd wielopokoleniowy. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 50, Szkoły Podstawowej Nr 17, X Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Społecznych STO, Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas”, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej oraz turyści indywidualni. Najmłodszy uczestnik, Wojtuś, miał 2 lata. Komandorem rajdu, był znany przewodnik turystyczny, miłośnik historii wojskowości, Adam Szepiel.

Wyznaczono dwie trasy rajdu:

Las Pietrasze – Cmentarz Miejski, pozostałości carskiej bazy sterowców, miejsce Pamięci Narodowej – 6 km,

Las Antoniukowski – pomnik ofiar mordu bolszewickiego 1920 r., ścieżka przyrodnicza „Szlakiem leśnych drzew”, rezerwat „Antoniuk” – 5 km.

Dzieci, młodzież i dorośli z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników o miejscach poświęconych pamięci rodaków walczących o odzyskanie niepodległości Polski. Zapalając przyniesione znicze, oddali hołd ich pamięci.

 

 

Nasza grupa wyruszyła trasą drugą leśnymi ścieżkami przyrodniczymi rezerwatu „Antoniuk”.  Prowadzący, przewodnik Bartosz Talipski, opowiadał, jakie gatunki drzew rosną w tym rezerwacie, jakie występują tu ptaki i zwierzęta, po czym poznać wiek drzew, co oznaczają mijane przez nas słupki z tajemniczymi cyferkami.  Szczególnie zainteresowane były dzieci, które zadawały dużo pytań.

 

Naszym punktem docelowym był Zajazd Wiking. Tam spotkały się obie rajdowe grupy. Czekało na nas rozpalone ognisko, kiełbaski i gorąca herbata. Po spacerze na świeżym powietrzu apetyt dopisywał wszystkim. Następnie rozpoczęły się konkursy i zabawy przygotowane przez organizatorów oraz wspólne śpiewanie przy ognisku piosenek patriotycznych. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki i lizaki w kształcie biało-czerwonej flagi.

Komandor rajdu dokonał wpisów w „Książeczkach rajdowych”. Każdy rajd, w którym bierzemy udział, zbliża nas do zdobycia odznaki turystyki kwalifikowanej. Dzieci i młodzież, a także my, nieco starsi, bardzo cieszymy się z każdej przyznanej odznaki.

Mimo chłodnej i dżdżystej aury warto było wyruszyć na ten rajd i spędzić czas w gronie przyjaznych, lubiących turystykę ludzi. Nawet najmłodszy Wojtuś był zadowolony, nie marudził, zbierał liście i szyszki.

Następnym razem spotykamy się już 8 grudnia na Rajdzie Mikołajkowym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: białystok.pttk.pl lub w  siedzibie biura PTTK, przy ul. Sienkiewicza 53, lokal 3/3, II piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-16.00, a we środy 8.30-17.30

Maria Beręsewicz  

Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok