Chcę przekazać kilka informacji wstępnych dotyczących święta, które obchodzą muzułmanie w dniach 15-17.06.2018r. Ponieważ większość seniorów nie zna tematu i jeśli przeczyta te zapiski, może chociaż częściowo będzie miała orientację. Nazwa pochodzi od miesiąca postu poprzedzającego święto (bajram) -Ramadanu.


Otóż miesiąc wcześniej 16 maja rozpoczął się ważny miesiąc dla społeczeństwa muzułmańskiego-Ramadan. Miesiąc Postu obowiązuje każdą zdrową osobę, chociaż są też i uzasadnione „zwolnienia”. Post trwa od wschodu do zachodu słońca i w tym czasie nie można jeść, ani pić. Jest to czas modlitwy i wyciszenia, wyrzeczeń i spełniania dobrych uczynków. To tak bardzo ogólnie.

Po miesiącu postu, w piątek 15 czerwca w meczecie w Bohonikach zebraliśmy się na wspólną świąteczną modlitwę. Meczet „pękał w szwach” w obu pomieszczeniach, bo jak zwyczaj karze, kobiety i mężczyźni modlą się oddzielnie. Spotkania bajramowe (świąteczne), to czasami jedyna okazja do kontaktu z rodziną mieszkającą na drugim krańcu Polski lub za granicą. Przyjechały rodziny z Palestyny oraz goście z Malezji. Po nabożeństwie, w radosnym nastroju składaliśmy wzajemnie życzenia i częstowaliśmy „sadogą”-słodyczami i owocami. Prawie każdy ma na mizarze (cmentarzu) groby zmarłych, więc kolejny krok, to specjalna modlitwa przy mogiłach.

Już od jakiegoś czasu wróciliśmy do dawnych tradycji, kiedy to nasi dziadkowie i rodzice, po nabożeństwie spotykali się na pikniku, wspólnie biesiadując i nawiązując nowe znajomości. Ponieważ czasy trochę się zmieniły, nam przybyło lat i zrobiliśmy się wygodni, spotykamy się oczywiście, ale w przestronnej sali Domu Pielgrzyma, a nie na murawie i z koszyczkiem. Czekają na nas suto zastawione stoły różnymi smakołykami kuchni tatarskiej, przygotowane przez zespół „Zajazdu u Mahmeda”.

I tak powoli pierwszy dzień Ramadan Bajramu spędzony w Bohonikach dobiega końca. Rozjeżdżamy się do domów, chociaż w Białymstoku organizowany jest jak co roku Bal Tatarski, ale ja wysyłam tam młodsze pokolenie.
Kogo interesuje temat Tatarów Polskich zapraszam do Bohonik i Kruszynian, tam można pogłębić wiedzę, bo meczety i mizary w tych miejscowościach są wpisane jako Pomniki Historii. A kuchnia w Zajeździe u Mahmeda zadowoli największego smakosza.

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka