Tego jeszcze nie było, czyli o niezwykłej książeczce koleżanki z naszego Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku

Któregoś listopadowego dnia otrzymałam przesyłkę. W kopercie jeszcze świeżością pachnąca książka Reni Kantarskiej-Koper ,,Zdarzenia nie do uwierzenia”. Poczułam dreszczyk emocji, spoglądając na tytuł.      

,Jestem przekonana, że takiej publikacji jeszcze nie czytaliście” – napisała w przedmowie poetka Ania Czartoszewska.

Szare godziny późnojesiennego dnia wypełniłam czytaniem niezwyczajnej lektury. Główna bohaterka odkrywa przed nami swoje sny – obrazy, które mają w pewnym sensie charakter intuicyjny, ostrzegają i przygotowują do tego, co może zdarzyć się w rzeczywistości. Przekonamy się o tym, śledząc zjawiska marzeń sennych Krystiany. Kim jest osoba sennych i niewytłumaczalnych zdarzeń? O sobie mówi, że urodziła się po wojnie. I chociaż jako 3-latka tamtych czasów nie pamięta, to jej sny koszmarne ukazywały pożogę, zniszczenie i okrucieństwo wojny. Dziewczynka miała pół roku, jak zginął jej ojciec. Dzieciństwo było smutne i osamotnione. W przeciwieństwie do starszego rodzeństwa Krystiana wolała kontakt z książkami. Obserwowała świat, tworzyła własne rozumowanie bytu. Dociekliwa i sceptyczna – poszukiwała realistycznego i naukowego tłumaczenia tajemniczych zjawisk. Podczas długich wieczorów, w nastrojowym blasku lampy naftowej,  rodzina i sąsiedzi często rozmawiali o niezwykłych historiach. Krystiana lubiła słuchać opowieści o duchach i nadprzyrodzonych zjawiskach. Ale jaki związek to wszystko ma ze sprawą snów?

,,Zdarzenia nie do uwierzenia”, a jednak sprawdzały się one nawet w najdrobniejszych szczegółach.  Bohaterka – niezwykle wrażliwa – wprowadza czytelnika w głębię  i bogactwo sennych zjawisk. Wizje były różne: piękne i straszne, z zamierzchłej  przeszłości i przyszłe – apokaliptyczne, zwyczajne i egzotyczne. Te katastroficzne przewidziały atak na wieżowce World trade Center, były zapowiedzią huraganów i innych kataklizmów. Urzeczywistniły się sny takie jak zamach na papieża, śmierć kardynała Stefana Wyszyńskiego, tragedię smoleńską. Na rok przed napaścią Rosji na Ukrainę śniła się Krystianie inwazja agresorów, ich bestialstwo wobec bezbronnej ludności okupowanego kraju. Ale były też sny, które uprzedzały pozytywne zdarzenie np. plener malarski czy sny z idolem w tle.

Bohaterka książki, z natury sceptyczka i racjonalistka, zapragnęła poznać wszystkie niezrozumiałe zjawiska. Zaczęła poszukiwać ludzi z podobnymi doświadczeniami, aż trafiła na Bractwo Badaczy Niewyjaśnionych Zjawisk. Tam poznała fizyków, psychologów, biologów, poszukujących racjonalnego wyjaśnienia zjawisk paranormalnych.

Trudno uwierzyć we fruwające doniczki i inne zdarzenia, o których opowiada Krystiana w kolejnych rozdziałach książki. Po wszystkich przejściach i doświadczeniach bohaterka uznała, że istnieje inteligentna Istota, która stworzyła wszechświat z całą jego złożonością, różnorodnością, bogactwem, celowością każdego najmniejszego elementu. Bohaterka, na którą wściekł się nawet szatan, że mu się wymknęła, zdała sobie sprawę, że świat jest taki, jaki jest. Trzeba tylko dbać o to, aby nie pomnażać zła, dbać o swoje dobre myśli i czyny. Kochać, nie nienawidzić.
Tym przesłaniem, zawartym w Epilogu, zamyka swoje niezwykłe opowieści. 

Uważam, że książka naszej koleżanki ,,może stać się zachętą dla rozpoczęcia egzotycznej podróży po wielkich i nieznanych obszarach ludzkiej psychiki”.

Cytat : Sennik chaldejsko-egipski

Regina Świtoń

__________________________________________________
Regina Kantarska-Koper – emerytowana nauczycielka, poetka, melomanka. Uprawia poezję, prozę, krytykę literacką i amatorsko malarstwo. Członek Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Wydała dwanaście indywidualnych tomików i trzy jako współautorka w serii „Kajety Starobojarskie”. Liczne publikacje w prasie, w ponad stu wydawnictwach zbiorowych: pokonkursowych, antologiach, almanachach, w tym w języku angielskim w Wielkiej Brytanii i USA oraz w Indiach w języku telugu. Redaktor antologii dla dzieci „Czarowny świat wierszy”, w latach 2010-2018 współredaktor serii poetyckiej – rocznika „Kajety Starobojarskie” oraz kilkunastu antologii i tomików poetyckich. Laureatka i jurorka konkursów literackich.

Regina Świtoń – emerytowana polonistka, poetka. Mieszka w Knyszynie. Członkini Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego im. Zygmunta Augusta i Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku. Autorka kilkunastu tomików poetyckich, współautorka tomików z serii poetyckiej ,,Kajety Starobojarskie”: Wyjaśniając siebie (2010), Pomiędzy zmierzchem a świtem  (2016).  Laureatka wielu konkursów literackich. Jej wiersze publikowane były w ponad 60 wydawnictwach zbiorowych: pokonkursowych, antologiach poezji, almanachach (m.in. w esperanto), w ,,Nowym Gońcu Knyszyńskim”, w kwartalniku NKL ,,Najprościej”, w ,,Modzie na Zdrowie”, w ,,Służbie Miłosierdzia”.